Teodor Maghiar a depus juramantul de senator

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Rectorul Universitatii Oradea ia locul lui Liviu Maior, trimis ambasador in Canada

Plenul Senatului l-a investit, joi, pe reprezentantul PSD Bihor, Teodor Maghiar, in functia de senator, pe locul ramas vacant dupa numirea lui Liviu Maior ca ambasador in Canada. In raportul Comisiei juridice referitor la validarea mandatului lui Maghiar, se arata ca noul senator PSD este presedinte de onoare si vicepresedinte al PSD Bihor. Maghiar a depus declaratia de avere la cabinetul presedintelui Senatului, iar Comisia juridica a adoptat raport favorabil si a propus plenului validarea mandatului lui Maghiar, in Circumscriptia Bihor. La alegerile din 1996, Teodor Maghiar, rector al Universitatii Oradea, a fost surprins de doi jurnalisti in timp ce incerca sa introduca in urna mai multe buletine de vot. La acea data, CDR Bihor a depus o plangere penala la Parchetul Tribunalului Judetean Bihor vizand actiunea lui Maghiar, iar Federatia Sindicatelor Universitare Alma Mater a cerut demisia sa pentru fraude electorale. In decembrie 1996, prim-procurorul Parchetului Judetean Bihor a emis o rezolutie de incepere a urmaririi penale impotriva lui Maghiar. In iulie 1997, dupa ce dosarul lui Maghiar a trecut pe la Curtea de Apel Oradea, Parchetul General al Romaniei l-a absolvit pe Maghiar de acuzatia de frauda electorala.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite