Tariceanu vrea sa-si decoreze biroul de la Guvern in stil Art Nouveau

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Premierul Calin Popescu-Tariceanu nu se impaca in nici un chip cu biroul sau de la Palatul Victoria, lasat mostenire de precedesorul sau, Adrian Nastase. Ca atare, premierul s-a gandit sa redecoreze

Premierul Calin Popescu-Tariceanu nu se impaca in nici un chip cu biroul sau de la Palatul Victoria, lasat mostenire de precedesorul sau, Adrian Nastase. Ca atare, premierul s-a gandit sa redecoreze incaperea in care petrece cea mai mare parte a zilei. Si nu oricum, ci in stilul Art Nouveau, in care a fost construit, in anii '30, Palatul Victoria, pe atunci sediul Ministerului de Externe. Premierul s-a interesat la Regia Protocolului, care, la randul ei, s-a interesat la Institutul de arhitectura si a aflat astfel cum aratau birourile in acea perioada. Seful Executivului urmeaza sa primeasca si poze, pentru a vedea cu ochii sai cum era decorat Palatul Victoria si pentru a se putea inspira in amenajarea biroului propriu. Tariceanu vrea sa renunte si la cele doua tablouri de colectie, unul apartinandu-i lui Nicolae Grigorescu si altul unui pictor flamand, in favoarea altor picturi ale unor artisti romani din perioada interbelica. Prim-ministrul este convins ca o multime de picturi din acea perioada zac in depozitele Muzeului National de Arta si ca ar fi mai bine ca ele sa fie aduse la Guvern, pentru a reda Palatului Victoria aerul de odinioara. Calin Popescu-Tariceanu isi va rearanja biroul si din punct de vedere cromatic. El vrea sa renunte la tonurile actuale de maron inchis si verde, in favoarea unora mai calde. Tariceanu este decis sa faca toate aceste modificari cu minimum de costuri, pentru a nu fi acuzat ca risipeste banii contribuabililor.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite