Revolutionarii timisoreni, dezamagiti de lipsa de curaj a lui Ion Iliescu
0Decizia presedintelui Ion Iliescu de a-l gratia in ajunul Craciunului pe fostul militian Iosif Veverca, condamnat la 15 ani inchisoare pentru ca ar fi ucis un manifestant in decembrie 1989, i-a luat
Decizia presedintelui Ion Iliescu de a-l gratia in ajunul Craciunului pe fostul militian Iosif Veverca, condamnat la 15 ani inchisoare pentru ca ar fi ucis un manifestant in decembrie 1989, i-a luat prin surprindere pe revolutionarii din Timisoara. "Ne-a mai pacalit o data presedintele Iliescu: cand ne-am intalnit in 20 decembrie, presedintele ne-a incitat sa luptam pentru aflarea adevarului despre Revolutie, dar nu ne-a spus nimic. Cred ca gratierea lui Veverca s-a copt in acele zile. Cred ca ne luptam cu morile de vant ca sa mai aflam adevarul. Era un gest de demnitate din partea lui Ion Iliescu daca ar fi avut curajul sa ne spuna ca-l va gratia pe Veverca atunci cand s-a intalnit cu toate asociatiile revolutionarilor din Timisoara", a declarat, ieri, Adrian Sanda, presedintele Asociatiei Victoria. Costel Bursuc, presedintele Asociatiei Luptatorilor din Timisoara arestati in Revolutie, a sustinut, in nume personal, ca "daca toti criminalii din decembrie '89 sunt liberi, nu sunt de acord sa fie pedepsit doar Iosif Veverca. Ori toti, ori nici unul". Revolutionarul a sustinut ca in cazul militianului Justitia si-a spus cuvantul si "macar si-a facut o parte din pedeapsa. Ar trebui sa ajunga in puscarie si altii care au tras in '89, ca sa vada cum e". Iosif Veverca, fost sef al Serviciului Judiciar din cadrul Militiei Timis, a facut parte din lotul Timisoara, fiind acuzat de uciderea lui Ianos Paris. Arestat in 24 decembrie '89, Veverca a fost pus in libertate in 15 martie 1993. A fost reincarcerat in 1997, dupa ce a fost condamnat definitiv sub acuzatia de omor deosebit de grav. In timpul procesului, Veverca a sustinut ca in realitate Ianos Paris ar fi in viata.























































