"Nu ne mai pozati printre gratii!"
0* Ieri, a continuat judecarea organizatiilor PSD de catre centru * Aghiotantul lui Nastase a dat ordin de indepartare a ziaristilor
Organizatiile judetene ale PSD si-au continuat, ieri, discutiile cu conducerea partidului. Aceasta intentioneaza ca, in cursul saptamanii, sa epuizeze toate analizele cu organizatiile din teritoriu, in asa fel incat sa poata fi fixata sedinta Biroului Executiv Central. Pregatirile pentru intampinarea organizatiilor au fost extrem de minutioase. Cineva din Kiseleff s-a urcat pe o scara inalta pentru a culege turturii care stateau sa cada in capul invitatilor. Apoi, bucatile de gheata au fost stranse cu grija de pe jos, ca nu cumva cineva sa alunece din nebagare de seama. Invitatilor li s-au oferit sandvisuri si cafele, in timp ce isi asteptau randul pentru a intra in sala in care se afla intreaga conducere a partidului. Presa, in schimb, n-a avut parte de o primire la fel de calduroasa. Mai intai de toate, ziaristii au gasit una dintre usile de acces legata cu sarma si prinsa in suruburi. Concomitent, li s-a transmis invitatia de a nu mai astepta in fata scarilor din holul central al sediului. Lucrurile au culminat in momentul in care fotoreporterului ziarului nostru i s-a pus mana peste obiectiv in timp ce se afla in curte, pentru a nu mai fotografia delegatii. "Este din ordinul direct al aghiotantului d-lui Nastase", a explicat, usor iritat, un cetatean care avea in grija paza curtii. "Iesiti afara si fotografiati-ne direct! Nu ne mai pozati printre gratii", au exclamat nedumeriti membrii unei organizatii, sosita la Bucuresti pentru a invata de la conducerea superioara de partid cum trebuie sa se comporte in relatia cu ziaristii. In afara acestor incidente, lucrurile au decurs cam in acelasi fel ca si la precedenta intalnire a presedintilor organizatiilor judetene cu Delegatia Permanenta. Primul care a deschis seria a fost ministrul Ioan Rus, aflat intr-o dubla postura: atat de vicepresedinte al partidului, cat si de presedinte al organizatiei Cluj. El a recunoscut ca organizatia sa este restanta la plata cotizatiei cu 1,3 miliarde, datorie acumulata in 2001 si 2002. Rus a descris extrem de rapid si relatiile pe care PSD le are cu celelalte partide in zona Clujului. Cu PD e dificil de dialogat. Cu PRM nu are nici un punct comun, cu UDMR s-a inteles rezonabil, desi nu are protocol la nivel de judet si nici nu va avea, cu PNL colaborarea este buna. In ceea ce priveste PUR, Ioan Rus a fost extrem de transant: "Nu am colaborat cu ei, ca nu aveau organizatie. Acum suspendam orice colaborare cu ei, pentru ca au trecut la ei consilieri de la PRM si au idei care nu ne avantajeaza. Practic sunt PRM". Presedintele organizatiei Cluj spune ca s-a pregatit pentru castigarea Primariei orasului. El a refuzat sa dezvaluie numele acelor pesedisti situati cel mai bine in sondaje si cotati drept personalitati, care ar putea sa-l infranga pe Gheorghe Funar. "Daca spun ca prefectul are o sansa sau ca oricine altcineva este pe lista, ala (Gheorghe Funar - n.n.) va sari ca proasta-n targ", a declarat Ioan Rus, care este dispus sa faca aliante cu partidele din opozitia democratica, pentru a-l invinge in turul doi pe Gheorghe Funar, indiferent al cui va fi candidatul cel mai bine cotat. In ceea ce priveste parasirea de catre parlamentari a Consiliilor de Administratie si a Adunarilor Generale ale Actionarilor, Ioan Rus spune ca este normal sa se intample asa si a sustinut opinia politica a partidului sau, potrivit careia parlamentarii pot ramane simpli actionari, dar trebuie sa se retraga din toate structurile executive ale societatilor de stat sau private. El a mai afirmat ca in judetul sau s-a creat o imagine falsa despre Alexandru Lapusan, care, fiind in cateva Consilii de Administratie, a fost banuit ca amesteca afacerile cu politica. Ioan Rus a dat asigurari ca nu este asa, ca Lapusan "este curat", afirmand ca stie ce vorbeste. Organizatia Arad a batut recordul de durata, ramanand in sala de sedinta mai bine de doua ore. Presedintele organizatiei, Dorel Popa, a lasat sa se inteleaga ca totul a fost roz si frumos. Arad, spune el, nu are baroni locali, organizatia merge bine, sediile vor fi cumparate si nu exista nici un motiv de suparare din partea centrului. Popa a evitat sa spuna care au fost recomandarile premierului Adrian Nastase si care au fost punctele sensibile de discutie atinse in cadrul intalnirii. In schimb, Dorel Popa, care este si primarul municipiului Arad, a relatat ca a fost invitat de George Bush in capitala Statelor Unite, pentru a participa la micul dejun de rugaciune, o ceremonie deja consacrata, la care au participat in ultimii ani si diverse personalitati politice din Romania. Dorel Popa, care este un membru marcant al comunitatii baptiste, pare sa fi fost incantat de participarea sa la micul dejun oferit de presedintele Bush. Cat priveste scandalurile mai lumesti din judetul sau, in care a fost vehiculat si numele domniei sale, Dorel Popa spune ca lucrurile nu stau tocmai asa si ca nici nu s-a certat cu prefectul, nici nu are vreun amestec in afacerea cu parcarile Aradului, una dintre cauzele pentru care in municipiu s-au aprins in decursul timpului multe dispute politice.























































