Mischie se caracterizeaza: cinstit, corect, in spiritul legii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Pe mine ma caracterizeaza cinstea, corectitudinea si spiritul legii. Niciodata n-o sa gasiti la Mischie vreo incalcare de lege. Eu sunt al 15-lea copil din familia Mischie si din cei 15 copii nu a

"Pe mine ma caracterizeaza cinstea, corectitudinea si spiritul legii. Niciodata n-o sa gasiti la Mischie vreo incalcare de lege. Eu sunt al 15-lea copil din familia Mischie si din cei 15 copii nu a facut nimeni niciodata puscarie si nu a primit nici macar vreo amenda in viata lui", sunt cuvintele pe care le-a rostit, cu multa mandrie, Nicolae Mischie vorbind despre el insusi, luni, cand ceasurile bateau miezul noptii. Nicolae Mischie a incheiat sirul organizatiilor care au sosit la Bucuresti pentru intrevederea cu Delegatia Permanenta a PSD. Presedintele organizatiei Gorj a sustinut cu tarie ca nu este un baron local si s-a aratat mirat de faptul ca acest titlu i se atribuie permanent. "Eu nu sunt un baron local. Nu am nici prerogativele unui baron. Titlul de baron a apartinut altei epoci istorice, asa ca eu vreau sa fiu ancorat in realitatea vremurilor de astazi, si nu in epoca feudala", a rostit Nicolae Mischie si, pentru a demonstra ca s-a adaptat perfect la societatea capitalista, a povestit cum a fost cu fondurile Phare pe care le-a obtinut pentru a pune pe picioare o tipografie. "Fondurile Phare sunt valabile pentru absolut toti cetatenii Romaniei, cu conditia sa respecti legile in vigoare. Mischie, ca presedinte al Consiliului judetean, a respectat pe deplin aceste legi. Ca orice cetatean, s-a incumetat si el sa-si intocmeasca un proiect. Proiectul si-a urmat calea fireasca si normala, a fost selectionat alaturi de alte proiecte si a fost materializat. E vorba de 47.000 de euro, care m-au obligat pe mine sa vin cu o contributie de aproape 25.000 de euro. Alte persoane, daca n-au gasit sumele necesare, proiectul lor n-a prins viata. Eram doar un simplu membru din cei 20 ai Consiliului de Dezvoltare", si-a incheiat Nicolae Mischie povestea adaptarii sale la economia de piata. Nici cand a venit vorba de casa in care locuieste si de introducerea acesteia in circuitul turistic, Nicolae Mischie nu a avut alt tip de discurs: "Casa e a matusii mele, care locuieste cu mine in casa. Ce sa fac, primesc si eu mostenire o casa, si e o casa mare, care a fost pe vremuri un muzeu judetean. Asa este in ghid". Presedintele organizatiei Gorj a dovedit ca nu este atat de tare in ale legislatiei, caci nu a explicat ziaristilor cum a primit o mostenire de la o persoana care locuieste inca in acelasi imobil cu el.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite