Mesia din Ilfov si-a condus spoitorii la urne
0In Ilfov - judetul din marginea Bucurestiului - alegerile au inceput cu balamuc in tiganie. La opt dimineata, in spoitorii de la Stefanestii de Jos a dat revolutia. Liderul - Gigi Becali. In poarta
In Ilfov - judetul din marginea Bucurestiului - alegerile au inceput cu balamuc in tiganie. La opt dimineata, in spoitorii de la Stefanestii de Jos a dat revolutia. Liderul - Gigi Becali. In poarta Scolii nr. 1, liderul de la "Steaua" si-a inceput discursul: "Toti e niste porci. Io, daca o sa intru in Parlament...va ia dracu' pe toti, daca mai jefuiti tara noastra draga!". Dupa o juma' de ora de mesaje trimise de la Dumnezeu, comandantul din Pipera si-a aliniat armata - doua duzini de spoitori - cica "toti fini de-ai mei carora le dau porci si miei, de Craciun si de Pasti", si a pornit in mars cam vreun kilometru, sa ajunga la cealalta sectie de votare din Stefanesti. Pe drum, a dat solie la oameni: "Votati 17" (adica pozitia la care figureaza numele candidatului PNG). Pe urma, "comandantul" a plecat sa vada slujba la Biserica si sa se voteze, la Scoala din Tunari. La poarta sectiei din Stefanesti au ramas amarastenii. S-au luat la harta imediat. ala de la PD vota cu Becali si ii injura pe psd-isti. Social-democratii vorbeau ca oamenii au fost cumparati de latifundiar cu cateva sute de euro. Dupa slujba, Becali a venit sa voteze. A bagat buletinele in urne, facandu-si cruci mari cat sa incapa in cadrul camerelor de luat vederi. Pe urma a incurajat o batranica abia venita sa voteze: "Matale stii cu cine sa votezi, nu?". Batrana a stiut. Plecarea de la sectia de votare s-a facut cu o declaratie mareata: "Am votat pentru a scrie o pagina de istorie a Romaniei". Apoi a promis ca, in turul doi, o sa ii dea votul "aluia de se va spovedi si va scrie pe hartie ca nu se va mai jefui tara". Pe la pranz, candidatul PNG la Presedintie si-a facut aparitia din nou la Stefanesti. Imbracat in costum fin, cu aur la incheieturi si cu un grup de "fini" mai bruneti, Becali s-a montat in sectia de votare, "sa-l vada alegatorii": "Io stau aici si produc! astia voteaza toti cu Becali. Daca nu veneam, scotea PSD-ul 70 la suta. Asa, iau eu 70 la suta. Ca le-am si zis alora de la PSD - de Pipera si Stefanesti - sa uitati, ca e chestie de bun-simt. Asta, fiindca eu sunt Mesia"! "Soldatul lui Dumnezeu pe pamant" - asa cum se autodenumeste - a ramas in sectie spre disperarea presedintelui. Maria Rusu, observator din partea Pro Democratia, spunea ca asa a fost inca de dimineata: "Statea in sala si le spunea la oameni sa voteze cu pozitia a 17-a". De vizavi de cabinele in care intrau si cate patru insi deodata, Gigi Becali filozofa: "Dar daca Dumnezeu ma ispiteste si imi da 4-5 la suta?".























































