Liga "Miron Cozma" va picheta puscaria
0Reprezentantii Ligii minerilor "Miron Cozma" din Targu Jiu vor sarbatori azi ziua de nastere a fostului lider din Valea Jiului, Miron Cozma, pichetand pentru cateva ore Penitenciarul Rahova, unde
Reprezentantii Ligii minerilor "Miron Cozma" din Targu Jiu vor sarbatori azi ziua de nastere a fostului lider din Valea Jiului, Miron Cozma, pichetand pentru cateva ore Penitenciarul Rahova, unde acesta se afla inchis pentru executarea unei pedepse cu inchisoarea de 18 ani. Presedintele ligii, Constantin Cretan, a declarat pentru Adevarul: "Impreuna cu baietii mei din Consiliul de coordonare si cu liderii de sindicat vom merge in vizita la penitenciar, ca prieteni, de ziua lui. Implineste 49 de ani si merge pe 50. Cadoul de la noi: multe, multe felicitari de la organizatiile sindicale si un pachet care sa nu fie respins de conducerea penitenciarului, in greutate maxima de 7 kg. Ce sa fie? O conserva, niste carti din strainatate; alcool nu se poate. Este imposibil sa introduci alcool in penitenciar". De ziua lui, dimineata, Miron Cozma va fi scos din Penitenciarul Rahova, dar nu pentru a-si sarbatori aniversarea cu prietenii, ci pentru a fi dus in fata instantei Curtii de Apel Bucuresti, in dosarul Costesti.























































