Dan Dungaciu, la „Interviurile Adevărul”, de la ora 13.30

Guvernul nu este de acord cu instituirea unei "Zile NATO"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Guvernul nu este de acord ca romanii sa sarbatoreasca aderarea la NATO prin organizarea, la 19 noiembrie, a unor manifestari privind "Ziua NATO", zi care ar urma sa fie nelucratoare. Executivul a

Guvernul nu este de acord ca romanii sa sarbatoreasca aderarea la NATO prin organizarea, la 19 noiembrie, a unor manifestari privind "Ziua NATO", zi care ar urma sa fie nelucratoare. Executivul a respins initiativa in acest sens a deputatilor PSD Minodora Cliveti si Ioan Timis, apreciind ca integrarea in NATO s-ar bucura de un sprijin larg chiar daca "Ziua NATO" ar fi zi lucratoare. In plus, Guvernul le-a explicat celor doi ca au gresit data la care Romania urmeaza sa fie invitata sa adere la aceasta Alianta. Summitul de la Praga se va desfasura in jurul datei de 21 noiembrie, iar ziua de 19 noiembrie nu are, in prezent, o semnificatie speciala. In urma cu cateva saptamani, liderul grupului PSD, Viorel Hrebenciuc, si-a manifestat entuziasmul pentru initiativa celor doi deputati PSD, apreciind ca aderarea la NATO se poate compara cu Marea Unire de la 1 Decembrie 1918.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite