Gheorghe Flutur despre găsirea prezidenţiabilului PDL: „Trebuie redeschisă agenda cu cei din dreapta şi centru-dreapta, pentru a avea un candidat comun”
0
Secretarul general al PDL, Gheorghe Flutur a declarat sâmbătă că pentru ca democrat-liberalii să îşi găsească prezidenţiabilul, aceştia trebuie „să îşi facă ordine în casă” şi să redeschidă „agenda” pentru a găsirea celui mai bun candidat.
În urmă cu doar câteva zile, Gheorge Flutur puncta importanţa găsirii celui mai bun candidat la alegerile prezidenţiale din 2014, pentru ca sâmbătă seara să adauge, în cadrul unei emisiuni a postului „B1 TV”: „este nevoie să ne facem ordine în casă şi să stabilim nişte criterii, şi aici, după părerea mea, va trebui să deschidem din nou agenda, dreapta românească trebuie să găsească împreună cu cei din centru şi dreapta politicii româneşti, un candidat".
Întrebat dacă împărtăşeşte părerea lui Traian Igaş care a spus că Emil Boc ar fi un bun candidat la prezidenţiale, Flutur a afirmat: „de ce nu, poate să fie şi el un nume".
„Eu îl respect foarte mult pe Emil Boc, un om onest, un om care sigur, fiind premier într-o perioadă grea a trebuit să plătească şi să plătim cu toţii, dar a făcut foarte multe lucruri bune. De ce nu? Poate să fie şi el un nume. Eu aş vrea însă să avem o discuţie internă legată de criterii, dar, repet, şi din punctul meu de vedere, Emil Boc este un om care a făcut performanţă. Din punctul nostru de vedere (al PDL n.r.) este şi rămâne un lider foarte important pentru noi", a precizat democrat-liberalul.
Miercuri, vicepreşedintele PDL, Traian Igaş a declarat, pentru „Mediafax” că România are nevoie în 2014 de un preşedinte care să reprezinte ţara pe principii de dreapta, pentru o mai bună integrare în spaţiul european, având în vedere că în viitorul apropiat şi îndepărtat, Europa va fi condusă de oameni de dreapta.
El a adăugat că rămâne de văzut pe cine va susţine PDL la Preşedinţie după ce va face analiza candidaţii, pe baza sondajelor şi a percepţiei în interiorul partidului: „Daţi-mi voie să cred că un potenţial candidat în interiorul partidelor de dreapta ar putea să fie Emil Boc, un om care este de o integritate morală cum puţini oameni din România sunt, după ce au trecut prin funcţii importante. El se bucură şi de apreciere la nivelul Europei şi în Partidul Popular European. Este o părere personală a mea, acum, la început de 2013", a precizat Igaş.
Potrivit „News In”, secretarul general al PDL Gheorghe Flutur crede că în partid trebuie să existe alegeri „cât mai repede", iar acestea trebuie să fie „transparente", dar trebuie să existe şi o evaluare a organizaţiilor judeţene.
„Categoric, trebuie alegeri şi acest lucru îl doreşte actuala conducere, alegeri transparente şi cât se poate de repede. Dorim concomitent să se întâmple şi evaluarea filialelor, problema noastră internă ca să putem să facem ordine şi să găsim soluţiile cele mai bune, în paralel cu rolul de opoziţie al principalului partid PDL. Asta trebuie să facem noi”, a mai spus Gheorghe Flutur.