"Doresc sa fiu presedinte executiv al PD ca sa fiu alaturi de Traian Basescu"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

spune "mostenitorul" Emil Boc

- Domnule Boc, de ce doriti, de fapt, sa fiti presedinte executiv al Partidului Democrat? - Intai, as vrea sa spun ca este un proces democratic de desemnare a presedintelui executiv, eu sunt doar unul din candidati, recomandat de presedintele partidului, dar pot fi si altii care sa se inscrie. Personal, doresc sa ma inscriu in aceasta competitie din doua motive. Unul este pentru a fi alaturi de Traian Basescu, asa cum am facut-o din 2001 incoace, cand am facut parte din grupul celor cinci sustinatori ai motiunii "Romania puternica, Romania social-democrata". Doresc sa merg, in continuare, pe acelasi drum. Doi, doresc, de pe pozitia de presedinte executiv, daca voi fi validat de colegii mei, sa pastrez identitatea social-democrata a partidului. - Dar de ce e nevoie de postul de presedinte executiv? - In Biroul Permanent s-a discutat si s-a ajuns la concluzia ca e nevoie ca Partidul Democrat sa aiba un presedinte executiv, care sa preia o parte din atributiile presedintelui si sa pastreze aceasta identitate social-democrata, in conditiile angrenarii la varf a presedintelui partidului in Alianta Dreptate si Adevar. Deci, practic, incheierea acestei aliante a declansat necesitatea infiintarii functiei. Persoana care o va ocupa, subliniez, o vor decide colegii nostri pe 24 octombrie. - Traian Basescu v-a nominalizat deja atat in declaratii publice, cat si in discutii private drept succesorul sau... - Nu pot accepta un asemenea fapt. Este o ipoteza de vacanta, jurnalistica. Intr-un partid serios exista o competitie politica si doar un vot secret valideaza sau invalideaza si o propunere a presedintelui, si orice alta propunere. E un proces democratic. In PD, functiile nu se mostenesc, ci se dobandesc prin vot. - Dar nu aveti nici un contracandidat deocamdata. - Pentru ca inca nu s-a lansat competitia oficiala. Probabil vom preciza saptamana viitoare termenele de inscriere in competitie. Practic, pana la 22 octombrie, oricine se va putea inscrie, cu o zi inainte deci de alegeri. - Ce sanse are insa un contracandidat cand va sustine chiar Traian Basescu? - Recomandarea presedintelui partidului nu inseamna ca alti colegi nu se pot inscrie sau ca presedintele le-ar spune sa nu faca acest lucru. - Ati simtit opozitie in PD fata de propunerea de a deveni presedinte executiv? - Nu. Eu n-am solicitat aceasta functie. Oricum, am simtit o pozitie de incurajare din partea colegilor mei de a constitui o echipa care sa mearga mai departe. - Care sunt cele mai importante atributii pe care le va avea un presedinte executiv? - Practic, va avea toate atributiile presedintelui, mai putin aceea de a convoca CNC al PD si Colegiul Director. Aceasta atributie revine doar presedintelui, care a fost ales in Conventia Nationala, fiindca aceste organisme pot modifica statutul PD. Presedintele executiv poate insa, de exemplu, coordona toate departamentele partidului. - Deci, practic, colegii dv. vicepresedinti vor fi o treapta mai jos. - Teoretic, ierarhic, da.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite