Conservatorii le dau pesedistilor functiile inapoi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Partidului Conservator, Dan Voiculescu, s-a declarat, ieri, dispus sa cedeze in fata PSD functiile din Camera Deputatilor pe care social-democratii sustin ca le-au dat conservatorilor la

Presedintele Partidului Conservator, Dan Voiculescu, s-a declarat, ieri, dispus sa cedeze in fata PSD functiile din Camera Deputatilor pe care social-democratii sustin ca le-au dat conservatorilor la negocierile din decembrie. "Daca PSD ne-a dat puncte la negocieri, desi eu nu stiu sa fi fost asa, voi convinge Biroul nostru Politic sa le dam inapoi, pentru ca asa e moral. Le dam linistiti functiile inapoi, pentru ca nu ne-am nascut cu ele si nu plecam cu ele. Doar sa spuna", a aratat Voiculescu. El a precizat ca pierderea unor pozitii de conducere din Parlament nu va reprezenta "o durere" pentru PC. "Mai multe functii in legislativ inseamna mai multe raspunderi pentru noi", a conchis Dan Voiculescu. Totusi, purtatorul de cuvant al PC, deputatul Bogdan Ciuca, sustine ca un schimb de posturi in toiul unei sesiuni parlamentare nu este regulamentar. El spune ca, potrivit Legii de functionare a Camerei Deputatilor, orice renegociere fata de acordul initial este interzisa tocmai pentru a asigura o stabilitate a forului legislativ. Liderul conservator Dan Voiculescu a declarat, ieri, ca formatiunea sa isi mentine decizia de a-si retrage ministrii din Guvernul Tariceanu daca cerintele exportatorilor nu vor fi indeplinite.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite