Conservatorii îi cheamă în parlament pe Maior şi Săftoiu
0Conservatorii au făcut cunoscut, ieri, că vor solicita parlamentului să-i audieze pe directorii SRI şi SIE, George Maior şi Claudiu Săftoiu, cu privire la acţiunile instituţiilor pe care le
Conservatorii au făcut cunoscut, ieri, că vor solicita parlamentului să-i audieze pe directorii SRI şi SIE, George Maior şi Claudiu Săftoiu, cu privire la acţiunile instituţiilor pe care le conduc în dosarul de spionaj şi trădare. Eduard Hellvig a spus că PC va depune, luni, la Camera Deputaţilor, un document în acest sens, Maior şi Săftoiu urmând să ofere detalii Legislativului asupra demersurilor SRI şi SIE în dosarul în care este implicat Codruţ Şereş. "Din punctul nostru de vedere, am vrea să aflăm care sunt motivele pentru care, în 2005, SRI a început o acţiune de supraveghere în această cauză", a afirmat deputatul Hellvig, care consideră "interesant de văzut" de ce nu a fost anunţat şi ministrul economiei, deoarece avea şi calitatea de membru CSAT. (George Rădulescu)























































