Ciorbea vrea ca PNTCD sa fie singur pe dreapta politica
0Muresan, amenintat cu excluderea La reuniunile taraniste de sambata si duminica, Victor Ciorbea a reusit sa impuna, prin voturile Delegatiei Permanente si Comitetului National de Conducere, ideile
Muresan, amenintat cu excluderea La reuniunile taraniste de sambata si duminica, Victor Ciorbea a reusit sa impuna, prin voturile Delegatiei Permanente si Comitetului National de Conducere, ideile sale de intarire a PNTCD in perspectiva alegerilor: politica "portilor deschise" catre noi personalitati si negocierea unor aliante cu PNL si PD. Inca nu s-au spus oficial numele celor care ar urma sa dea o noua fata PNTCD, insa este vorba de Radu Vasile, Vasile Lupu, Cristian Parvulescu, Emil Hurezeanu, Mihai Razvan Ungureanu. Dupa modificarile statutare, acestia pot deveni vicepresedinti, imediat dupa inscrierea in partid. "Nu mai reiteram politica cedarilor permanente; nu am de gand sa mai tolerez nici un act de indisciplina", a enuntat, ieri, Victor Ciorbea o noua linie intransigenta a PNTCD. El s-a referit la doua lucruri, disciplina interna si comportamentul membrilor fata de miscarile din dreapta spectrului politic. Ciorbea l-a amenintat cu excluderea din partid pe Ioan Avram Muresan, varful de lance al vechii garzi taraniste, care ar fi vrut sa revina in forul executiv al PNTCD. El s-a adresat insa masei partidului cand a decretat interdictia participarii la "orice asociatie, grupare care ar avea ca obiectiv dizolvarea PNTCD si folosirea structurilor sale". Ciorbea a precizat ca PNTCD se opune "categoric" demersului Actiunii Populare, asociatie civica de regrupare a dreptei, dirijata de la distanta de Emil Constantinescu. Cu alte cuvinte, PNTCD, condus de Ciorbea, vrea sa devina "alternativa crestin-democrata, populara si conservatoare din Romania, la actuala putere", adica sa coalizeze in jurul sau fortele de centru dreapta, asa cum a facut-o ani la rand PNL. Vechea garda nu se lasa "Nu poti conduce singur", i-a spus Constantin Dudu Ionescu lui Victor Ciorbea. Fostii ministri Ionescu, Remes, Opris, Noica ar fi putut fi cooptati la Delegatia Permanenta in Consiliul Permanent de Conducere (for executiv dominat de Ciorbea). Aceasta revenire a vechii garzi nu a fost votata, lucru care a adus din nou cearta, in plin proces de reconstructie a PNTCD. "E nevoie de Victor Ciorbea sa conduca aceasta echipa, dar e nevoie si de Dudu Ionescu, si de Remus Opris, si de Radu Sarbu, si de Muresan. Eu nu voi sta deoparte", l-a provocat, ieri, in CNC, Muresan pe Ciorbea. Vechea garda a pierdut, iar Ciorbea, decretand ca nu va mai tolera nici un act si declaratie care sa se abata de la linia oficiala, i-a amenintat voalat pe toti cu excluderea. Nici Vasile Lupu nu se lasa usor. El s-a intalnit vineri cu Ciorbea si i-a spus ca are 3 conditii ca sa-si aduca PPC inapoi in PNTCD, intre care schimbarea numelui partidului si plecarea lui Ciorbea de la presedintie. Presedintele taranist zicea, ieri, ca inca se va mai negocia cu Vasile Lupu, iar Vasile Lupu declara sambata ca el si-a fondat deja, impreuna cu cateva fundatii si cativa revolutionari, o miscare populara.























































