ALTAR '89 isi scoate revolutionarii in vitrina
0Dupa ce in repetate randuri a cerut inceperea procesului de eliminare a falsilor revolutionari din randul asociatiilor, ALTAR '89 din Timisoara a trecut la fapte. De marti, intr-una din vitrinele
Dupa ce in repetate randuri a cerut inceperea procesului de eliminare a falsilor revolutionari din randul asociatiilor, ALTAR '89 din Timisoara a trecut la fapte. De marti, intr-una din vitrinele sediului, aflat in centrul Timisoarei, a fost amplasat un panou pe care sunt trecute numele membrilor asociatiei si fotografiile acestora. "Daca cineva il vede pe vreunul in poza si stie ca, la revolutie, respectivul era plecat in Germania, de exemplu, poate sa vina sa-l conteste. Trebuie sa dea o declaratie scrisa, dupa care acuzatorul si acuzatul sunt pusi fata in fata. Daca va reiesi ca respectivul revolutionar e de fapt naspa, va suporta rigorile legii", a explicat liderul Asociatiei Luptatorilor din Timisoara, arestat in revolutie, Costel Bursuc. Acesta sustine ca a facut aceeasi propunere si celorlalte asociatii de revolutionari din Timisoara, dar pana acum nici o alta asociatie nu i-a urmat exemplul. "Daca nu au spatiu unde sa afiseze listele cu membri, ca sa-i vada lumea, le ofer eu o vitrina, numai sa vina", a precizat Bursuc.























































