"Abuzul este starea cea mai convenabila lui Traian Basescu"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

- Dle Padure, stiti ca, in urma respingerii contestatiilor in instanta ale consilierilor, alegerile pentru Consiliul General se apropie cu pasi repezi? - Eram convins ca vor avea loc alegeri si asa

- Dle Padure, stiti ca, in urma respingerii contestatiilor in instanta ale consilierilor, alegerile pentru Consiliul General se apropie cu pasi repezi? - Eram convins ca vor avea loc alegeri si asa cum am mai spus-o era si cazul. Situatia din consiliu nu mai putea continua. Printr-un blocaj permanent de ambele parti - primar si consiliu -, Bucurestiul stagneaza de doi ani. Iar daca s-a facut ceva, acesta a fost facut prin masuri date de noua lege 215/2000 si diferitele ordonante emise in vederea descentralizarii. - Veti participa la aceste alegeri? - Da! Voi candida ca independent la functia de consilier, chiar daca imi va fi mai greu datorita conditiilor pe care trebuie sa le indeplineasca un independent privitoare la campania electorala. - Credeti ca aveti sanse acum, ca independent, sa castigati sau, mai tarziu, sa schimbati ceva in activitatea Consiliului General? - Intr-adevar, nu au mai existat candidati independenti la functia de consilier. Dar, la cat de multi politicieni au inselat electoratul, cred ca independentilor ar trebui sa li se dea atentia cuvenita. Iar apoi trebuie sa existe o permanenta atentie pentru votul primit. De exemplu, acum, datorita unei interventii pe care am facut-o ca urmare a materialelor publicate de ziarul Adevarul, vom trece la revizuirea hotararii privitoare la aplicarea Legii 416 privind venitul minim garantat. Ca formulare, pot spune ca este una dintre cele mai bune legi ale celor 12 ani, dar, daca se aplica in mod defectuos, risca sa fie blocata in diferite localitati printre care si Bucurestiul. Iar aceasta am facut-o tot ca independent. Si chiar daca nu as putea schimba mare lucru in consiliu, actualului primar general ii trebuie unii consilieri care sa vegheze la comportamentul si atitudinea dansului fata de electoral. Daca vreti, portretul prezentat in presa in urma cu cateva zile nu este complet. Considerand ca starea de spirit este ceea ce-i lipseste natiunii, dl. Basescu trateaza pe toti cu aroganta, dispret si ironie, asteptand zambetele publicului; cand nu si le primeste, considera cel mai potrivit sa rada de unul singur de propriile afirmatii. Filozofeaza "foarte serios", declarand ca nu se abate de la principii, fara sa spuna insa care sunt acestea; pentru ca, in final, si bunii si nebunii au principii, existand totusi, deosebiri profunde intre ele. - Totusi, multi il scuza pentru aceste defecte, invocand "calitati profesionale"... - De acord! Dar si aici, in plan profesional, ceea ce spuneam mai inainte, degenereaza in abuz. Dl. Basescu ar trebui sa se opreasca din permanentele abuzuri, mai ales ca, exista riscul ca pedepsele pe care le va primi sa nu poata fi executate, datorita marimii acestora, coroborate totodata cu varsta pe care o are. Abuzul ii este starea cea mai convenabila si nu scandalul, acesta fiind doar un mod de a-l acoperi de ochii celor care-l vad. - Poate ca este totusi o parere personala! - Nu, doar daca nu vrei sa vezi toate relele facute in ultimii 12 ani, analizand lista acestor "bufuri marinaresti", - dupa cum cred ca singur si le denumeste. Pentru ca ceea ce se intampla astazi in Primaria Capitalei este un nimic in comparatie cu flota Romaniei, ca unul dintre exemple. Ce-i drept, in incercarea sa de a da dovada de sinceritate, a spus-o clar intotdeauna, "aici sunt banii Dumneavoastra", multi neintelegand nici astazi de ce, cautandu-i sub tot felul de panouri pe sosele, in loc sa-i caute acolo unde ar fi trebuit sa fie, in porturile tarii. Sau, nu observati ca unii dintre cei care au contracte azi cu Primaria, ieri aveau cu Ministerul Transporturilor? - Pe ce credeti ca se bazeaza totusi? - In ceea ce il priveste, sunt convins ca se bazeaza ca va scapa, "scaparea" punand-o pe calitatea sa de "reprezentant al opozitiei", fara sa inteleaga ca si in opozitie legea trebuie respectata, indiferent de volumul "aparatului" cu care te adresezi si ca, inainte de a da drumul la "aparat", trebuie sa te uiti in propria "ograda". Este posibil totusi ca, tocmai din propria "ograda", sa fie oprit acest personaj de la relele pe care le face, astfel incat sa nu se aleaga praful intr-o zi de toata "gospodaria". Mai ales ca, impreuna cu o "nevasta atat de suparata", o "gospodarie" niciodata nu poate merge bine. - De ce nu o luati ca pe o lupta politica cu PSD-ul? - Pentru ca atacurile sale fac parte din ceea ce m-a invatat si pe mine intr-o discutie avuta sa fac - "PDSR-ului trebuie sa-i dai in bot pentru a-l face sa taca" - iar acesta este un principiu total inadecvat zilelor noastre, indiferent daca esti membru unui partid sau independent si indiferent carui partid te adresezi, mai ales daca si prin fapte vrei sa faci ceva constructiv pentru tara. Iata ca acest comportament a dus la blocarea activitatii Primariei Capitalei si la dizolvarea unui consiliu, fara nimic constructiv pentru Bucuresti in conditiile in care ne aflam deja la jumatate de mandat. Acest lucru trebuie vazut si, totodata, ce au castigat cetatenii de pe urma asta. Iar asta nu poate fi lupta politica. Si inca ceva: cine vrea sa-i faca un portret, trebuie sa foloseasca acelasi vocabular. Caracterizandu-l cu vocabularul propriu, pe domnul Basescu l-am putea defini pe scurt, ca pe un personaj cu "acoperisul" defect, caruia ii lipsesc sigur cateva "tigle dupa casa" si care, poate lua oricand un premiu la emisiunea "Copiii spun lucruri trasnite" prin afirmatiile pe care le face, incercand totodata prin acestea sa devina "bufonul natiunii". In rest, nimic spectaculos sau, altfel, acceptam cu totii sa fim spectatori la circ. Si numai de circ nu trebuie sa ne arda astazi.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite