95 de senatori au votat joi „pentru“ arestarea lui Dan Şova, 30 „împotrivă“. Procurorii l-au reţinut
0
Senatul s-a pronunţat pentru încuviinţarea cererii de reţinere şi arestare preventivă a senatorului Dan Şova în dosarul în care este acuzat de trafic de influenţă, după ce 95 de senatori au votat „pentru“, iar 30 „împotrivă“. Astfel, Şova a fost reţinut de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA).
UPDATE 16.20 Dan Şova a fost scos încătuşat din sediul DNA, acesta fiind reţinut pentru 24 de ore. Procurorii urmează să întocmească referatul cu propunerea de arestare preventivă pe care îl vor prezenta magistraţilor.
UPDATE 15.10 Senatorul Dan Şova a ajuns la sediul DNA, însă a refuzat să dea declaraţii în faţa jurnaliştilor.
UPDATE 11.30 Senatul a aprobat cererea DNA de încuviinţare a reţinerii şi arestării preventive a lui Dan Şova, acuzat de trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul CET-Govora, rezultatul fiind de 95 de voturi "pentru" şi 30 "împotrivă".
Potrivit rezultatului anunţat în plenul Senatului de social-democratul Ioan Chelaru, şi-au exprimat votul 127 de senatori din totalul de 165, dintre care 95 au votat "pentru" solicitarea DNA de încuviinţare a reţinerii şi arestării preventive, 30 au votat „împotrivă“, iar două voturi au fost anulate.
UPDATE În una dintre urne s-a găsit o bilă de hârtie ceea ce înseamnă că unul dintre senatori a plecat cu o bilă acasă. În cazul cererilor de ridicare a imunităţii, se votează cu bile, nu electronic.
UPDATE Liderul senatorilor UNPR Haralambie Vochiţoiu: Membrii grupului UNPR vor vota în favoarea cererii.
UPDATE Senatorul PNL Tudor Barbu: Care sunt dovezile că acest dosar este unul politic? Care este diferenţa între Elena Udrea şi Dan Şova? Într-o singură seară au fost votate patru cereri. Aveau dreptul colegii noştri să facă asta? Nu ştim.
UPDATE Senatorul PSD Daniel Savu: Nu vorbesc în numele grupului parlamentar. Eu vreau să mă reprezint pe mine. Liderul de grup m-a sunat de dimineaţă să se asigure că vin, dar nu mi-a spus cum să votez. După episodul cu doamna Guseth am o strângere de inimă cu privire la deciziile Comisiei Juridice. Am înţeles de la domnul Şova că sunt doar 60 de pagini referitoare la el din 3.000 de file şi nu există probe. După ce s-a declan;şat urmărirea penală, domnul Şova a încercat să influenţeze martori sau să distrugă probe. Exstă aceste două argumente şi apoi decid cum să votez.
UPDATE Senatoarea ALDE Cristiana Anghel: Nu voi face pledoarie nici împotrivă, nici pentru. Dosarul merge înainte. Pentru ce trebuie să încarcerezi un senator al României atâta timp cât poţi trimite dosarul în judecată. Umileşte Senatul! Oare vom dormi cu conştiinţa împăcată că vom trimite un om la închisoare neştiind dacă este vinovat sau nu. Eu voi vota conform conştiinţei.
UPDATE Senator PNL Octavian Motoc: PNL a luat decizia de a vota în favoarea cererii DNA.
UPDATE Senatorul PSD Şerban Nicolae: Acum aproximativ zece zile, Horaţiu Dumbravă a adresat o scrisoae publică preşeidntelui Senatului. În această scrisoare solicita responsabilitate în ceea ce priveşte votul la ridicarea imunităţii senatorului Dan Şova. Judecătorul nu ştie care este rolul preşedintelui Senatului, pe care îl crede şefeul senatorilor. Pot să cred că domnul judecător nu este în cunoştinţă de cauză, dar să spui că în ambele situaţii cursul Justiţiei a fost blocat. Parlamentul nu este într-o gaură neagră şi nici nu are şansa istorică de a se reabilita.
UPDATE Dan Şova îşi susţine nevinovăţia în faţa colegilor senatori:

FOTO Mediafax
„Mă aflu în faţa dvs. pentru a treia oară anul acesta. Cred că încep să mă apropi de record. S-au prezentat în faţa dvs. 3.000 de file care se referă la două infracţiuni: abuz în serviciu şi trafic de influenţă. Referitoare la mine sunt 60 de pagini de denunţ şi ordonanţe ale procurorilor. În afară de denunţ nu există nicio probă. Cineva a făcut un denunţ pe 9 noiembrie. În 19 noiembrie am fost adus cu mandat la DNA deşi mă aflam sub control judiciar. V-aş ruga să votaţi împotriva cererii de arestare. Am 20 de ani de experienţă juridică.
Există o modă să vorbim despre renunţarea la imunitate. Simpla discuţie ne face de râs în Europa. Râde toată lumea de noi. Imunitatea parlamentară nu înseamnă imunitate juridică. Justiţia reprezintă una dintre puterile statului român care au subiectivisme, care pot greşi. Dacă un judecător va face o greşeală va discuta şi despre renunţarea la inamovibilitate.S-a cerut arestarea mea în februarie. Dosarul se află în instanţă. Încercând să mă detaşez faţă de ce se întâmplă, în raportul MCV, în documentul tehnic, se vorbeşte că ajung informaţii din dosar în presă. Am văzut interviul doamnei Kovesi care spunea că DNA are obligaţia să fie transparent şi să dea dosarul către părţi. Părţile sunt procurorul şi inculpatul. Citesc despre mine şi vreau să vă informez că eu am primit dosarul ieri.
Am văzut că sunt foarte mulţi lideri politici care vorbesc despre independenţa Justiţiei. Eram aici în 2011 şi aveam în aceste bănci membri proaspăt aleşi ai CSM care nu erau votaţi pentru că Băsescu le-a dat ordine celor de la PDL. În 2010 s-a făcut pactul de Justiţie între Parlament şi CSM. Cei care au refuzat au fost cei de la PD. Vă spun să votaţi conform conştiinţei“, a declarat Dan Şova.

Senatorul PSD Dan Şova la şedinţa de plen a Senatului FOTO Mediafax
UPDATE Dintre cei 165 de senatori şi-au înregistrat prezenţa 115. Sunt absenţi 50 de senatori.
UPDATE 09.50 Dan Şova a fost al cincilea senator prezent în plenul Senatului.
PSD se va afla astăzi în faţa primului mare examen de imagine de când Liviu Dragnea a preluat partidul: votul din Senat pentru arestarea lui Dan Şova, programat de la ora 10.00. „Decizia politică a PSD este că parlamentarii PSD, senatorii şi deputaţii, vor vota pentru ridicarea imunităţii în cele trei cazuri (Ioan Oltean şi Cătălin Teodorescu la Camera Deputaţilor şi Dan Şova la Senat -n.r.)“, a declarat preşedintele PSD Liviu Dragnea, la finalul şedinţei Biroului Permanent Naţional al partidului.
Comisia juridică a Senatului a dat, în 24 noiembrie, un aviz favorabil cererii Justiţiei privind încuviinţarea reţinerii şi arestării preventive a senatorului PSD Dan Şova.
Procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, a sesizat procurorul general pentru a cere preşedintelui Senatului încuviinţarea reţinerii şi arestării preventive a lui Dan Şova.
Potrivit DNA, în perioada octombrie 2011 — iulie 2014, Dan Şova a pretins sume de bani şi a primit în total 100.000 de euro de la o persoană denunţătoare, în schimbul traficării influenţei sale reale pe care o avea pe lângă Mihai Bălan, director general al CET Govora SA, astfel încât acesta din urmă să asigure încheierea unui contract de asistenţă juridică cu o anumită societate de avocatură, contract de tip abonament lunar, la o valoare de 10.000 euro/lună.
Posibile surprize
Surse din PSD au declarat pentru „Adevărul“ că liderii partidului se aşteaptă la câteva surprize în Senat. Tocmai de aceea, Liviu Dragnea a trecut la ameninţări. „Nu suntem un partid din independenţi , în care fiecare candidează independent, fiecare are un proiect politic propriu. Ca noi să fim credibili este că după ce se iau aceste decizii, trebuie să le respectăm. Cei care vor să aibă păreri personale, cei care vor să aibă proiecte personale şi care vor să fie vedete la televizor o să le dorim foarte mult succes la un moment dat. Cel mai important este anul viitor când se fac listele şi la locale şi la parlamentare“, a spus Dragnea. Pe scurt, cine nu se supune deciziei partidului, nu va mai fi trecut pe listă la alegerile de anul viitor.