Steaua a învins-o pe Dinamo şi la rugby: militarii s-au impus în faţa roş-albilor cu 34-12

0

Derby-ul Steaua - Dinamo de la rugby a scos-o învingătoare pe echipa Armatei, care şi-a făcut datoria morală în faţa rivalei bucureştene.

Etapa a X-a a SuperLigii CEC Bank a adus aşteptata confruntare între Steaua şi Dinamo, într-un meci considerat capital pentru stabilirea ierarhiei din clasamentul final al competiţiei interne.

Eterna rivalitate dintre Steaua şi Dinamo a fost prezentă şi în meciul de miercuri, când steliştii au dominat în mod clar partida cu Dinamo, dând dovadă de înverşunarea caracteristică unui derby.

Jocul dinamoviştilor a fost fără vlagă încă de la început, superioritatea Stelei simţindu-se pe tot parcursul meciului. Prima repriză a fost ca un duş rece pentru dinamovişti, care au intrat la pauză fără niciun punct, în timp ce militarii conduceau cu 19-0, după eseurile lui Grigore, Dumbravă şi Vlaicu, primul şi ultimul fiind urmate de transformare.

Stelistul Daniel Ianuş, omul meciului

În repriza secundă, atacurile roş-albaştrilor au continuat, pe când cele ale roş-albilor s-au lovit de apărarea exemplară a steliştilor. Gazdele au majorat diferenţa de scor prin Necula şi Zamfir, pentru scorul de 29-0. Replica dinamoviştilor a venit prin Flavius Dobre, care a adus primele puncte printr-un eseu, în timp ce Curea a transformat. Optarul stelist, Danies Ianuş, ales şi omul meciului, a adus ultimele puncte pentru echipa sa printr-un eseu, în minutul 72. Laurenţiu Melinte a forţat intrarea sa în joc, la insistenţele antrenorului, după ce a fost operat la genunchi.

Căpitanul alb-roşilor, Adrian Bărbuliceanu a închis tabela cu o încercare de eseu pe finalul meciului. La sfârşitul celor 80 de minute, militarii au ieşit învingători şi echipa lui Marin Moţ stă mult mai confortabilă acum când are aproape asigurată calificarea în play-off.  În urma victoriei cu Dinamo, militarii ocupă locul trei în clasament, cu 34 de puncte.

În pauza competiţională, în perioada 18-13 iunie, militarii au fost în cantonament la Forban, iar pe 1 iulie au revenit în Ghencea pentru pregătirea tehnico-tactică.

Următoarele meciuri ale steliştilor vor fi cu Farul în deplasare la Constanţa, pe data de 29 iulie, şi cu Timişoara acasă, dar roş-albaştrii nu vor mai juca sub presiunea calificării.

Nana Falemi, prezent la meciurile Stelei

Fostul stelist Nana Falemi este o prezenţă constantă la meciurile de rugby ale echipei militare. Pe tot parcursul meciului, mijlocaşul ofensiv antrenându-se în discuţii legate de sport cu apropiaţii săi. După meciul câştigat de roş-albaştri, Falemi a întreţinut discuţii cu oficialii militarilor timp de câteva zeci de minute. Fotbalistul a evoluat pentru Steaua în intervalul 2000-2005, pentru care a marcat şase goluri în 94 de etape. După plecarea sa de la Steaua, Falemi a mai jucat în ţări precum Ucraina, China şi Grecia, momentan fiind retras din activitate.

Suporterii stelişti, la datorie pentru echipă

Parcă resemnaţi de represiunea din fotbal, grupurile organizate de suporteri sunt o prezenţă constantă la alte sporturi ale clubului. Steliştii au făcut atmosferă pe tot parcursul primei reprize, când şi-au susţinut echipa în mod frenetic şi i-au condus pe rugbişti către victorie.

Echipe de start:

Steaua: Florin Vlaicu, 14. Ionuţ Dumitru, 13. Ionel Cazan, 12. Florin Ioniţă, 11. Viorel Zamfir, 10. Dănuţ Dumbravă, 9. Grigoraş Diaconescu, 1. Nicolae Nere, 2. Bogdan Zabega, 3. Mădălin Baraulea, 4. Cornel Tatu, 5. Remus Necula, 6. Alex Grigore, 7. Viorel Lucaci (căpitan), 8. Daniel Ianuş (omul meciului), 16. George Tiu, 17. Sergiu Buzea, 18. Ionuţ Simion, 19. Laurenţiu Melinte, 20. Vlad Ilie, 21. Dan Vlad, 22. Vasilică Paşcu, 23. Marcel Mihalache

Dinamo: 1. Petru Tamba, 2. Cătălin Dumitru Beca, 3. Vlad Cornel Bădălicescu, 4. Marian Butugan, 5. Cosmin Aurel Raţiu, 6. Vlad Teodor Tănase, 7. Adrian Ion, Costică Mersoiu, 9. Ciprian Florin Caplescu, 10. Cătălin Marius Nicolae, 11. Mihai Cozma, 12. Mihai Cornel Merca, 13. Adrian Bărbuliceanu (căpitan), 14. Silviu Andrei Tănase, 15. Alexandru Marin, 16. Daniel Bejan, 17. Flavius Filip Dobre, 18. Bogdan Emanuel Neacşu, 19. Marius Constantin Antonescu, 20. Andrei Bogdan Cristea, 21. Andrei Daniel Ilie, 22. Darie Florin Curea, 23. Niculae Barbu