Programul meciurilor şi rezultate de la Cupa Mondială de fotbal

Programul meciurilor şi rezultate de la Cupa Mondială de fotbal

Cristiano Ronaldo, căpitanul Portugaliei, a marcat trei goluri contra Spaniei FOTO FIFA.com

Cupa Mondială la fotbal se desfăşoară în perioada 14 iunie - 15 iulie. Cele 32 de naţionale vor lupta pentru trofeul Jules Rimet.

Ştiri pe aceeaşi temă

Grupa A:
Rusia - Arabia Saudita 5-0 (VIDEO)
Egipt - Uruguay 0-1 (VIDEO)
Rusia - Egipt 3-1
Uruguay - Arabia Saudita 1-0
Uruguay - Rusia 3-0
Arabia Saudita - Egipt 2-1

Clasament: 1. Uruguay 9p (golaveraj+5), 2. Rusia 6p (+4), 2. 3. Arabia Saudită 3p (-5), 4. Egipt 0p (-4)

Grupa B:
Maroc - Iran 0-1 FOTO
Portugalia - Spania 3-3 (VIDEO)
Portugalia - Maroc 1-0
Iran - Spania 0-1
Spania - Maroc 2-2
Iran - Portugalia 1-1

Clasament: 1. Spania 5p (+1), 2. Portugalia 5p (+1), 3. Iran 4p (0), 4. Maroc 1p (-2).

Spania a terminat pe primul loc în grupă pentru că a marcat un gol în plus faţă de Portugalia, 6-5 golaveraj faţă de 5-4. 

Grupa C:
Franţa - Australia 2-1 
Peru - Danemarca 0-1 (FOTO)
Franta - Peru 1-0
Danemarca - Australia 1-1
Danemarca - Franta 0-0
Australia - Peru 0-2

Clasament. 1. Franţa 7p (+2), 2. Danemarca 5p (+1), 3. Peru 3p (0), 4. Australia 1p (-3) 

Grupa D:
Argentina - Islanda 1-1
Croatia - Nigeria 2-0
Argentina - Croatia 0-3
Nigeria - Islanda 2-0
Islanda - Croatia 1-2
Nigeria - Argentina 1-2

Clasament: 1. Croaţia 9p (+6), 2. Argentina 4p (-2), 3. Nigeria 3p (-1), 4. Islanda 1p (-3)

Grupa E:
Costa Rica - Serbia 0-1 (FOTO)
Brazilia - Elvetia 1-1
Brazilia - Costa Rica 2-0
Serbia - Elvetia 1-2
Serbia - Brazilia 0-2
Elvetia - Costa Rica 2-2

Clasament: 1. Brazilia 7p (+4), 2. Elveţia 5p (+1), 3. Serbia 3p (-2), 4. Costa Rica 1p (-3). 

Grupa F:
Germania - Mexic 0-1
Suedia - Coreea de Sud 1-0
Germania - Suedia 2-1
Coreea de Sud - Mexic 1-2
Mexic - Suedia 0-3
Coreea de Sud - Germania 2-0

Clasament: 1. Suedia 6p (+3), 2.Mexic 6p (-1), 3. Coreea de Sud 3p (0), 4.Germania 3p (-2)

Grupa G:
Belgia - Panama 3-0
Tunisia - Anglia 1-2 (VIDEO)
Belgia - Tunisia 5-2
Anglia - Panama 6-1
Anglia - Belgia 0-1
Panama - Tunisia 1-2

Clasament: 1. Belgia 9p (+7), 2. Anglia 6p (+5), 3. Tunisia 3p (-3), 4. Panama 0p (-9)

Grupa H:
Polonia - Senegal 1-2 
Columbia - Japonia 1-2 
Japonia - Senegal 2-2
Polonia - Columbia 0-3
Senegal - Columbia 0-1
Japonia - Polonia 0-1

Clasament: 1. Columbia 6p (+3), 2. Japonia 4p (0), 3. Senegal 4p (0), 4. Polonia 0p (-3)

Meciurile sunt transmise pe TVR 1 şi pe TVR 2. 

Primul criteriu de departajare în caz de egalitate de puncte îl reprezintă golaverajul şi abia apoi meciul direct. 

Optimile de finală
30 iunie, ora 17:00 (optimi1) Franţa - Argentina 4-3 
30 iunie, ora 21:00 (optimi2) Uruguay - Portugalia 2-1
1 iulie, ora 17:00 (optimi3) Spania - Rusia 1-1, 3-4 la lovituri de departajare
1 iulie, ora 21:00 (optimi4) Croaţia - Danemarca 1-1, 3-2 la lovituri de departajare
2 iulie, ora 17:00 (optimi5) Brazilia - Mexic  2-0
2 iulie, ora 21:00 (optimi6) Belgia - Japonia 3-2
3 iulie, ora 17:00 (optimi7) Suedia - Elveţia 1-0
3 iulie, ora 21:00 (optimi8) Columbia - Anglia 1-1, 3-4 la lovituri de departajare

Sferturi de finală 
6 iulie, ora 17:00 (sfertul 1): Franţa - Uruguay 2-0
6 iulie, ora 21:00 (sfertul 2): Brazilia - Belgia 1-2
7 iulie, ora 17:00 (sfertul 3): Suedia - Anglia (Samara)
7 iulie, ora 21:00 (sfertul 4): Rusia - Croaţia (Soci)

Semifinale 
10 iulie, ora 21:00 (semifinala 1): Franţa - Belgia (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 21:00 (semifinala 2): câştigătoare sfert 3 - câştigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)

Finala mică 
14 iulie, ora 17:00 Învinsele din semifinalele 1 şi 2 (Sankt Petersburg)

Finala:
15 iulie, ora 18:00 Învingătoarele din semifinalele 1 şi 2 (Lujniki, Moscova)

 

citeste totul despre: