Programul meciurilor şi rezultate de la Cupa Mondială de fotbal

Programul meciurilor şi rezultate de la Cupa Mondială de fotbal

Cristiano Ronaldo, căpitanul Portugaliei, a marcat trei goluri contra Spaniei FOTO FIFA.com

Cupa Mondială la fotbal se desfăşoară în perioada 14 iunie - 15 iulie. Cele 32 de naţionale vor lupta pentru trofeul Jules Rimet.

Ştiri pe aceeaşi temă

Grupa A:
Rusia - Arabia Saudita 5-0 (VIDEO)
Egipt - Uruguay 0-1 (VIDEO)
Rusia - Egipt 3-1
Uruguay - Arabia Saudita 1-0
25 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17:00 - Arabia Saudita - Egipt (Volgograd)

Clasament: 1. Rusia 6p (golaveraj +7), 2. Uruguay 6p (+2), 3. Egipt 0p (-3), 4. Arabia Saudită 0p (-6)

Grupa B:
Maroc - Iran 0-1 FOTO
Portugalia - Spania 3-3 (VIDEO)
Portugalia - Maroc 1-0
Iran - Spania 0-1
25 iunie, ora 21:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21:00 - Iran - Portugalia (Saransk)

Clasament: 1-2 Spania 6p (+1), Portugalia 6p (+1), 3. Iran 3p (0), 4. Maroc 0p (-2)

Grupa C:
Franţa - Australia 2-1 
Peru - Danemarca 0-1 (FOTO)
Franta - Peru 1-0
Danemarca - Australia 1-1
26 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Franta (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 - Australia - Peru (Soci)

Clasament. 1. Franţa 6p (+2), 2. Danemarca 4p (+1), 3. Australia 1p (-1), 4. Peru 0p (-2)

Grupa D:
Argentina - Islanda 1-1
Croatia - Nigeria 2-0
Argentina - Croatia 0-3
Nigeria - Islanda 2-0
26 iunie, ora 21:00 - Islanda - Croatia (Rostov)
26 iunie, ora 21:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Clasament: 1. Croaţia 6p (+5), 2. Nigeria 3p (0), 3, Islanda 1p (-2), 4. Argentina 1p (-3)

Grupa E:
Costa Rica - Serbia 0-1 (FOTO)
Brazilia - Elvetia 1-1
Brazilia - Costa Rica 2-0
Serbia - Elvetia 1-2
27 iunie, ora 21:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21:00 - Elvetia - Costa Rica (Novgorod)

Clasament: 1. Brazilia 4p (+2), 2. Elveţia 4p (+1), 3. Serbia 3p (0), 4. Costa Rica 0p (-3). 

Grupa F:
Germania - Mexic 0-1
Suedia - Coreea de Sud 1-0
Germania - Suedia 2-1
Coreea de Sud - Mexic 1-2
27 iunie, ora 17:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Clasament: 1. Mexic 6 (+2), 2. Germania 3p (0), 3. Suedia 3p (0), 4. Coreea de Sud 0p (-2)

Grupa G:
Belgia - Panama 3-0
Tunisia - Anglia 1-2 (VIDEO)
Belgia - Tunisia 5-2
24 iunie, ora 15:00 - Anglia - Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21:00 - Panama - Tunisia (Saransk)

Clasament: 1. Belgia 6p (+6), 2. Anglia 3p (+1), 3. Tunisia 0p (-1), 4. Panama 0p (-3)

Grupa H:
Polonia - Senegal 1-2 
Columbia - Japonia 1-2 
24 iunie, ora 18:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21:00 - Polonia - Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17:00 - Senegal - Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17:00 - Japonia - Polonia (Samara) 

Clasament: 1-2 Senegal 3p (+1), Japonia 3 p (+1), 3-4, Polonia 0p (-1), Columbia 0 p (-1)

Meciurile sunt transmise pe TVR 1 şi pe TVR 2. 

Primul criteriu de departajare în caz de egalitate de puncte îl reprezintă golaverajul şi abia apoi meciul direct. 

Optimile de finală
30 iunie, ora 16:00 (optimi1) 1C - 2D (Kazan)
30 iunie, ora 20:00 (optimi2) 1A - 2B (Soci)
1 iulie, ora 16:00 (optimi3) 1B - 2A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 20:00 (optimi4) 1D - 2C (Nijni Novgorod)
2 iulie, ora 16:00 (optimi5) 1E - 2F (Samara)
2 iulie, ora 20:00 (optimi6) 1G - 2H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 16:00 (optimi7) 1F - 2E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 20:00 (optimi8) 1H - 2G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală 
6 iulie, ora 16:00 (sfertul 1): câştigătoare optimi1 - câştigătoare optimi2 (Nijni Novgorod)
6 iulie, ora 20:00 (sfertul 2): câştigătoare optimi5 - câştigătoare optimi6 (Kazan)
7 iulie, ora 16:00 (sfertul 3): câştigătoare optimi7 - câştigătoare optimi8 (Samara)
7 iulie, ora 20:00 (sfertul 4): câştigătoare optimi3 - câştigătoare optimi4 (Soci)

Semifinale 
10 iulie, ora 20:00 (semifinala 1): câştigătoare sfert 1 - câştigătoare sfert 2 (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 20:00 (semifinala 2): câştigătoare sfert 3 - câştigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)

Finala mică 
14 iulie, ora 16:00 Învinsele din semifinalele 1 şi 2 (Sankt Petersburg)

Finala:
15 iulie, ora 17:00 Învingătoarele din semifinalele 1 şi 2 (Lujniki, Moscova)

 

citeste totul despre: