Maghiarii sunt devastaţi: Ce a scris presa din Ungaria după o înfrângere şocantă în faţa României la Mondiale

0
Zsuzsanna Tomori (stânga) şi colegele ei au părăsit terenul în stare de şoc

Ungaria a fost favorita caselor de pariuri, statut pe care l-a confirmat la pauză, atunci când a condus cu 6 goluri.

După primele 30 de minute al meciului cu România, Tomori şi colegele ei erau cu un pas în Main Round-ul Campionatului Mondial. Inclusiv la reluare, trupa antrenată de Kim Rasmussen a fost, aproape mereu, în avantaj, având două sau trei goluri în faţă!

Finalul demenţial al meciului însă, pe care îl puteţi vedea aici, a adus o victorie de poveste pentru România şi un eşec usturător pentru Ungaria. În loc să meargă în Grupele Principale ale Mondialului, duminică, unguroaicele îşi vor începe parcursul în play-off-ul pentru locurile 13-16!

Ziariştii de la „Nemzeti Sport“ au scris pe larg despre acest meci pe care l-au catalogat drept unul care a pus capăt viselor Ungariei la Campionatul Mondial.

Ce au scris ziariştii maghiari?

*Visele noastre s-au terminat, România a câştigat în ultimele momente. Echipa naţională a Ungariei a condus până în ultimele secunde, dar a pierdut dramatic calificarea în Grupele Principale ale Campionatul Mondial.

*România a câştigat bătălia încinsă pentru locul 3, după ce ambele naţionale au pierdut cu Spania şi cu Muntenegru. După pauză a început, practic, un nou meci pentru România, care a revenit incredibil.

*Selecţionerul Rasmussen s-a certat în repetate rânduri cu arbitrii partidei. Neagu a decis totul în ultimele secunde, de la şapte metri.

CITEŞTE ŞI:

VIDEO Secunde demenţiale: Ultimul atac al României care a adus victoria cu Ungaria! Neagu a plâns

FOTO Mesajul prin care fanii maghiari i-au provocat pe români, la startul partidei de la Mondialul de handbal

Ria, Ria, Bucuria. Jucătoarele anunţă în cor: e timpul să zbierăm. „Eu am făcut meciul carierei“

Ryde, de o sinceritate incredibilă: Ce a spus despre aruncarea care a adus calificarea României

Neagu loveşte şi pe Facebook: Postare de mii de like-uri după victoria electrizantă a României la Mondiale

Fotbalul a „tremurat“ pentru handbal: Dan Petrescu, discurs fabulos despre victoria cu Ungaria

România continuă lupta la CM handbal. Cine sunt adversarele tricolorelor în Grupa Principală

Selecţionerul Ungariei a tunat după ce a fost învins de România în ultimul minut: „A fost o ruşine! E ceva personal“

Ea a făcut posibilă fiesta! I-a pus mingea victoriei în mână lui Neagu în final de România - Ungaria: „Am ezitat să mă uit“

Braţul ferm al Cristinei Neagu ne duce în Top 12! Calificare dramatică pentru România, după o revenire fantastică în „finala“  cu Ungaria