Halep, meci fabulos la Miami: A fost pe punctul de a abandona, dar a revenit incredibil

Prima deplasare a Simonei Halep (3 WTA) în Statele Unite de după pandemie a oferit o partidă spectaculoasă, cu Caroline Garcia, în turul II de la Miami Open.

Ştiri pe aceeaşi temă

La Miami, româncele au suferit serios din cauza problemelor fizice! Mai întâi, Monica Niculescu (152 WTA) a părăsit calificările, după chiar primul meci, din cauza unei accidentări. Iar în noaptea de joi spre vineri, Simona Halep, lovită de o problemă medicală, n-a putut evolua la capacitate maximă.

Deşi s-a înscris şi în proba de dublu, „Simo“ a suferit încă de la primul meci de simplu! A debutat direct în turul II, contra Carolinei Garcia (Franţa, 27 de ani, 51 WTA), dar a fost chinuită o bună bucată de meci. În primul set, de adversara ei! Garcia a realizat primul break al întâlnirii, în al 6-lea game, s-a dus la 4-2, şi a luat setul cu 6-3, în 32 de minute.

Actul secund a scos la iveală problemele fizice ale Simonei. Care a cerut time-out medical, când Garcia s-a dus la 2-1. După mai multe minute, în care fizioterapeutul i-a făcut masaj, „Simo“, cu dureri la braţul drept, s-a întors pe teren.

A pierdut primul game la zero, pe serviciul adversarei (3-1 Garcia). Apoi însă, şi-a început revenirea impresionantă! De la 3-1 pentru Garcia, scorul a devenit 4-3 pentru Halep. La 5-3, „Simo“ a avut o primă minge de set pe serviciul adversarei, dar a irosit-o.  Pe a doua, în schimb, a valorificat-o, luând setul cu 6-4, după 54 de minute.

În decisiv, Halep, pur şi simplu, şi-a spulberat adversara: 6-0 în 25 de minute!

În turul III, Halep va juca fie cu Sevastova (57 WTA), fie cu Gauff (36 WTA).