Edi Iodănescu, pas cu stângul la debutul pe banca tehnică a celor de la FCSB! Cum arată clasamentul Ligii 1

0
Iordanescu

Luni seara, pe Arena Naţională, FCSB a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul cu Sepsi OSK, în etapa a VI-a a Ligii I, întâlnire în care oaspeţii au ratat şi o lovitură de la 11 metri

Partida dintre FCSB şi Sepsi se anunţa una interesante cu mult înainte de primul fluier al arbitrului. Ambele echipe au avut parte de un început de sezon foarte prost, atât în Liga 1, cât şi în cupele europene, unde au făcut doar act de prezenţă şi au fost eliminate încă in runda inaugurală, un rezultat pozitiv, luni seara, fiind esenţial pentru evitarea aprofundării tensiunilor interne.

Mai mult, Gigi Becali, speriat de cele doar 8 puncte obţinute în primele 5 etape, renunţase la antrenorul-marionetă, metodă prin care şi-a sabotat constant propria echipă în ultimii ani, şi îl mandatase pe Edi Iordănescu să să preia hăţurile.

Întâlnirea de pe Arena Naţională s-a jucat cu aproape 8000 de oameni în tribună, o prezenţă foarte bună pentru meciurile de acasă ale celor FCSB, iar aceştia nu au regretat alegerea făcută, partida având un ritm foarte bun, mult peste ceeea ce oferă în mod normal duelurile din Liga 1.

Gazdele ar fi putut deschide scorul în două rânduri, prin Tănase şi Vinicius, dar portarul s-a opus de fiecare dată, iar Sepsi a intrat în avantaj la pauză, după ce Aganovic (36) a executat excelent o lovitura liberă de la aproximativ 20 de metri.

Partea secudă a fost mult mai plină de evenimente. Oaspeţii au pus presiune în debutul reprizei, însă FCSB a fost cea care a marcat, prin Tănase (58), cu capul, după un corner.

Sepsi nu a părut să acuze şocul şi a obţinut un penalty peste doar 8 minute, dar lovitura de la 11 metri a fost bătută foarte slab de Mitrea şi Andrei Vlad a reuşit să apere.

S-a terminat 1-1, rezultat bun pentru oaspeţi, care veneau după trei eşecuri consecutive în Liga 1. FCSB termină etapa pe locul 6 şi are deja un deficit de 9 puncte faţă de liderul CFR Cluj.

FCSB: Vlad - Creţu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Oct. Popescu, Ov. Popescu (Perianu '85), Olaru - Cordea (I.Stoica '85), Fl. Tănase, Coman (Mamut '71). Antrenor: Edward Iordănescu

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Tamaş  (Dumitrescu '89) - Aganovic (Ashkovski '78), Fofana (Tincu '56), Păun - Golofca (Gonzalez '77), Bojic (Chunchukov '46), Ştefănescu. Antrenor: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu '10, Creţu '73 / Ninaj '55, Păun '64. Ştefănescu '68