Chelsea a răpus-o pe Real Madrid! Finala Ligii Campionilor va fi o afacere britanică

În returul celei de a doua semifinale a Ligii Campionilor, miercuri seara, Chelsea a câştigat partida cu Real Madrid, scor 2-0 (1-0), şi a obţinut calificarea în finala de la Istanbul.

După nouă ani, Chelsea va juca iar în ultimul act al celei mai importante competiţii de club europene, acolo unde o aştepta tot o echipă din Premier League, Manchestre City. Va fi pentru a doua oară în ultimii trei ani când două echipe britanice îşi vor disputa trofeul Champions League, după ce, în 2019, Liverpool şi Tottenham s-au luptat pentru "Cupa cu Urechi Mari" la Madrid, pe Wanda Metropolitano.

Rezultatul egal obţinut în Spania, săptămâna trecută, 1-1, îi plasa pe londonezii în postura de favoriţi, iar băieţii lui  Thomas Tuchel nu au ratat şansa de a obţine biletele pentru finala de la Istanbul.

Partida de pe Stamford Bridge a fost la discreţia gazdelor, care au ratat la foc automat. Real Madrid a dat o replică firavă doar în primele 45 de minute, în repriza secundă oaspeţii nereuşind să îşi creeze nici măcar o ocazie de gol.

TImo Werner a înscris în minutul 18, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid, pentru ca, la poarta cealaltă, Mendy să aibă o paradă excepţională la şutul lui Benzema (26). La faza imediat următoare, Timo Werner a îndeplinit o simplă formalitate şi a trimis mingea în poartă cu capul, din apropiere, după ce Kai Havertz nimerise transversala (foto jos). Mendy a avut o nouă intervenţie bună la lovitura de cap a lui Benzema (35) şi Chelsea a intrat cu avantaj minim la vestiare.

Chiar dacă madrilenii erau obligaţi să înscrie, pentru a trimite meciul în prelungiri, în repriza a doua a existat o singură echipă pe teren, Chelsea, Kai Havertz (47, 58) Mason Mount (53) şi NGolo Kante (66) au ratat ocazii excelente de a majora scorul, dar imprecizia sau Courtois au făcut ca tabela să rămână nemodificată.

În minutul 83, Mason Mount a reuşit să înscrie golul care a risipit orice emoţii, după ce a reluat în vinclu o centrare a lui Pulisic.

Chelsea Londra: Mendy – Christensen, Thiago Silva, Rudiger – Azpilicueta (James ’88), Kante, Jorginho, Chilwell – Havertz (Giroud ’90), Werner (Pulisic ’67), Mount (Ziyech ’89). Antrenor: Thomas Tuchel

Real Madrid: Courtois - Nacho, Militao, Ramos, Mendy (Valverde ’63) - Kroos, Casemiro (Rodrygo ’76), Modric - Vinicius (Asensio ’63), Benzema, Hazard (Diaz ’89). Antrenor: Zinedine Zidane

În finală, Chelsea va întâlni echipa Manchester City, care a trecut în semifinale de PSG: scor 2-1 în tur şi scor 2-0 în retur.

Finala Ligii Campionilor va avea loc în data de 29 mai, la Istanbul.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: