Armenia, adversara României în preliminariile CM, a remizat cu vicecampioana mondială într-un amical

0
FOTO twitter.com

Armenia, adversara României în preliminariile Cupei Mondiale din Qatar, a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat, marţi, în deplasare, cu Croaţia, vicecampioană mondială şi calificată la Euro-2020.

Gazdele au înscris prin Perisici, în minutul 24, iar oaspeţii au egalat prin Wbeymar Angulo, în minutul 72.

Croaţia face parte din Grupa D a EURO 2020, alături de Anglia, Scoţia şi Cehia.

Jucătorii antrenaţi de Zlatko Dalici vor mai juca, duminică, un amical, cu Belgia, înainte de turneul final al CE.

Armenia a ajuns astfel la 9 meciuri fără să cunoască înfrângerea sub comanda selecţionerului Juan Caparros, având 3 victorii în grupă, cu România, Islanda şi Liechtenstein.

"Sunt mulţumit şi de joc şi de rezultat, am aliniat un 11 cu jucători care au evoluat mai puţin, dar s-au descurcat admirabil”, a declarat Caparros după meci.

Pentru Armenia urmează un alt amical de lux contra Suediei, în timp ce Croaţia joacă un alt test duminică contra Belgiei, înaintea debutului de foc de la Euro, contra Angliei pe Wembley.