Ştiri & actualitate

Echipajul de 8+1 fete al României a câştigat etapa de Cupă Mondială de la München, învingând în finală Germania, Marea Britanie, China şi Polonia.

Ştiri pe aceeaşi temă

CANOTAJ
Victorie la München pentru tricolore

Româncele au plecat de pe culoarul 5 fiind pe locul doi după 500 de metri, preluând conducerea după 1.000 metri şi nu au mai lăsat-o până la final. Tricolorele au terminat cursa în 6 minute 21 secunde şi 89 de sutimi. Componenţa echipajului: Roxana Cogianu, Ionelia Zaharia, Camelia Lupaşcu, Maria Bursuc, Ioana Crăciun, Adelina Cojocariu, Nicoleta Albu, Eniko Mironcic şi Teodora Stoica (foto).

TENIS
Liana Ungur s-a impus la Padova

Fiica fostului mare internaţional de fotbal Ilie Balaci a câştigat în week-end turneul de 25.000 de dolari de la Padova (Italia). Liana (25 de ani), soţia tenismenului Adrian Ungur, a învins-o în finala competiţiei pe franţuzoaica Audrey Bergot, scor 6-4, 6-4. Românca se află la al treilea succes în acest sezon într-un turneu ITF după triumfurile de la Florenţa şi Sarajevo.

HANDBAL
Un polonez a rămas fără ochiul-stâng

Internaţionalul polonez Karol Bielecki (28 de ani), legitimat la echipa germană Rhein-Neckar-Lowen, şi-a pierdut ochiul stâng, în urma unei accidentări suferite la un meci amical disputat la 11 iunie între naţionalele Poloniei şi Croaţiei. Operat imediat după meci, el a fost supus zilele trecute unei noi intervenţii chirurgicale, dar aceasta nu a avut succes. Bielecki va intra de azi într-un program de recuperare şi a anunţat că vrea să îşi continue cariera sportivă.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: