Intraţi în dialog la studioul „Adevărul Live” din Piaţa Festivalului. Programul complet al evenimentelor

Intraţi în dialog la studioul „Adevărul Live” din Piaţa Festivalului. Programul complet al evenimentelor

„Adevărul” vă aşteaptă zilnic în Piaţa Festivalului până pe 28 septembrie FOTO David Muntean

Toamna aduce în Capitală, spre bucuria publicului meloman, momente muzicale, evenimente culturale şi proiecţii cinematografice în Piaţa „George Enescu”, numită acum Piaţa Festivalului.

În perioada 14-28 septembrie, iubitorii de artă, dar şi cei care vor să se rupă de zgomotul oraşului, pot evada, chiar în inima Bucureştiului, prin după-amiezile cu muzică magică oferite de elevi ai şcolilor şi liceelor de muzică din Bucureşti, de studenţi de la Conservatoarele din ţară sau prin serile de concerte şi recitaluri ale unor formaţii şi artişti profesionişti din ţară.

Pe perioada celor două săptămâni, studioul „Adevărul Live” se va afla în Piaţa Festivalului, acolo unde vă aşteptăm şi pe dumneavoastră să savuraţi o băutură caldă în cortul „Adevărul”, să răsfoiţi revistele trustului „Adevărul Holding” (Dilema Veche, Historia, Foreign Policy şi OK! Magazine România) sau să vă relaxaţi cu lectura cărţilor din colecţia „Adevărul”.

Începând din 16 septembrie, vizitatorii pot intra în direct, din cortul amenajat în Piaţa Festivalului, în emisiunile „Adevărul Live”, găzduite de jurnalistul Cezar Paul Bădescu. Pe lângă tradiţionalele emisiuni transmise zilnic la 11.00 şi 15.00, pe adevarul.ro, vom avea o serie de transmisii zilnice alături de invitaţi din lumea muzicii, de artişti, de bloggeri adevarul.ro, dar şi de oameni cu poveşti interesante, prezenţi în Piaţa Festivalului.

Prima emisiune din studioul „Adevărul Live” se desfăşoară astăzi şi îl va avea ca invitat pe violonistul Alexandru Tomescu, de la ora 17.00. 

Intraţi în dialog la „Adevărul Live” chiar din inima Festivalului Internaţional „George Enescu”, acolo unde va răsuna muzica nepieritoare a unor artişti precum Ceaikovski, Mozart, Vivaldi, Bach, Strauss, Enescu, Dvořák sau Rachmaninov. 

Urmăriţi pe www.adevarul.ro emisiunile transmise zilnic din Piaţa Festivalului!

Cu toate acestea, însă, veţi putea urmări în continuare transmisiunile live ale spectacolelor din cadrul Festivalului „George Enescu”, în fiecare zi, pe adevarul.ro, de la orele 17.00, 19.30 sau 22.30 (în weekend).
 
 

Programul complet din Piaţa Festivalului


LUNI 16.09.2013 

Ora 11:00 FILM - Reluare

Ora 17:00 
CONCERT prezentat de elevi de la : Liceul de Artă „Bălaşa Doamna” din Târgovişte, Colegiul Naţional „George Enescu” şi Fundaţia Stradivarius Violins :

Ora 19:30 
SOLARTIS QUARTET 

Ora 20:30 
RADIO BUCHAREST BRASS QUINTET 

Ora 21:00 FILM 

MARŢI 17.09.2013 

Ora 11:00  FILM - reluare 

Ora 17:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti :

Ora 20:00
ORCHESTRA COLEGIULUI NAŢIONAL de MUZICĂ “GEORGE ENESCU” BUCUREŞTI
 
Dirijor : GHEORGHE ILIUŢĂ 

Ora 21:00 FILM 

MIERCURI 18.09.2013 

Ora 11:00  FILM - reluare 

Ora 17:00 
CONCERT
 prezentat de elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti :

Ora 20:00 
Recital ALEXANDRU TOMESCU 

Ora 21:00 
Recital MARA & Kult Studio Artists 
Mara (vocal)
Mongol (clape, instrumente electronice)
Melak (percuţie, fx)
Sasha Negara (sound fx)

Ora 22:00 FILM

JOI 19.09.2013 

Ora 11:00 FILM - reluare 

Ora 17:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Şcoala Gimnazială de Muzică „Iosif Sava” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Colegiul National de Arte ”George Apostu” Bacău :

Ora 20:00 
MANDINGA
 
Latin jazz, variaţiuni pe teme româneşti tradiţionale

Ora 21:30 FILM 

VINERI 20.09.2013 

Ora 11:00 FILM - reluare

Ora 16:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Şcoala Gimnazială de Muzică „Iosif Sava” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Şcoala Gimnazială de Muzică nr. 5 Bucureşti, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti

Momente coregrafice susţinute de elevii Liceului „Floria Capsali” Bucureşti :

Ora 20:00 - SEARA ORCHESTRELOR SI CORURILOR RADIO
BIG BAND-UL RADIO
 
Dirijor : Ionel Tudor 
Solişti : Cristian Soleanu, Sebastian Burneci, Marin Ioniţă, Silviu Albei, Nicolae Tănase 
Invitat special : Luiza Zan 

Ora 21:00FILM 

SÂMBĂTĂ 21.09.2013 

Ora 11:00FILM - reluare

Ora 16:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad, Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti : 

Ora 20:00 SEARA RADIO ROMANIA MUZICAL.
Jazz, swing & more cu... JAZZAPPELLA.
 

Solişti: Ana-Cristina Leonte, Raluca Stoica, Elena Moroşanu, Zoltán András, Bogdan Tudor, Mircea Mutulescu

Ora 21:00 – Military Band (Italia), Marching & Show Band (Italia)

Ora 22:00 FILM 

DUMINICĂ 22.09.2013 

Ora 11:00  FILM - reluare 

Ora 15:00
CONCERT 
prezentat de elevi de la Şcoala Gimnazială de Muzică nr. 5 Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Şcoala Gimnazială de Muzică nr. 2 Bucureşti, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Şcoala Gimnazială de Muzică „Iosif Sava” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Octav Băncilă” Iaşi, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Octav Băncilă” Iaşi, Şcoala „ELF” Cluj- Napoca 

Ora 20:00 - SEARA RADIO CULTURAL
CE ŞTIE ORAŞUL 
- Scenariu de spectacol realizat de Mihai Lungeanu,
după piesa „Ce ştia satul” de I. Valjan

Distribuţia : George Mihăiţă, Virginia Mirea, Delia Nartea, George Grigore 

Regia tehnică : Vasile Manta 
Regia de studio : Janina Dicu 
Regia muzicală : Stelică Muscalu 
Regia artistică : Mihai Lungeanu 

Ora 21:00 – Marching Band (Franţa), Traditional Pipe Band (Scoţia)

Ora 22:00 FILM 

LUNI 23.09.2013 

Ora 11:00 FILM - reluare

Ora 17:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Şcoala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”– Bucureşti şi Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti : 

Ora 20:00 
Trio ZAMFIRESCU
 
Georgeta Zamfirescu, Ionuţ Zamfirescu, Stan Zamfirescu 

Ora 20:30 
MATEI BUCUR MIHĂESCU & ORCHESTRA CAMMERATA
 
Dirijor : Matei Bucur Mihăescu 

Ora 21:30 FILM 

MARŢI 24.09.2013 

Ora 11:00 FILM - reluare

Ora 17:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Şcoala Gimnazială de Arte nr. 5 Bucureşti şi Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti : 

Ora 20:00
CORUL SYMBOL 
Dirijori : J E A N L U P U 
             LUMINITA GUTANU ( 6, 7, 8, 9, 11)
Solist : Andreea Diana Blidariu (3, 10, 12)
Pian: Magdalena Bulibasa (9, 15)
          Bianca Fodor (5)
Chitară : Georgiana Popescu (1, 8)
Percuţie : Ioana Pita ( 8)

21:00 
Quarterto BARBERA
 

Berti Barbera - voce, percuţie, Raluca Stratulat – vioară, 
Mircea Marian – violoncel, Iulian Ochescu - pian)

Ora 21:00 FILM 

MIERCURI 25.09.2013 

Ora 11:00  FILM - reluare

Ora 17:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Liceul de Arte „Domniţa Bălaşa” Târgovişte, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti : 

Ora 20:00 
FILARMONICA RÂMNICU VÂLCEA
 
Dirijor: Mihail Ştefănescu 

Ora 21:00 FILM 

JOI 26.09.2013 

Ora 11:00 FILM - reluare

Ora 17:00 
CONCERT prezentat de elevi de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” Craiova, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria” Constanţa, Colegiul Naţional de Muzică ”George Enescu” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipati” Bucureşti : 

Ora 20:00 
COBZALITY 


Ora 21:00 FILM 

VINERI 27.09.2013 

Ora 11:00 FILM - reluare

Ora 16:00 
CONCERT
 prezentat de elevi de la Liceul de Muzică ,,Sigismund Toduţă” Cluj–Napoca, Palatul Copiilor Sibiu, Liceul de Artă ,,George Georgescu” Tulcea, Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov, Colegiul Naţonal de Muzică ”George Enescu” Bucureşti : 

Ora 19:30 
SILVESTRI ORCHESTRA
 
Dirijor: Tiberiu Soare 
Solist: Zoli Toth (marimbă / vibrafon)
Invitat : Dumitru Cernei (trompetă)

Ora 21:00  FILM 

SÂMBĂTĂ 28.09.2013 

Ora 11:00 FILM - reluare

Ora 16:00
CONCERT
 prezentat de elevi de la Colegiul Naţional de Arte "Dinu Lipatti" Bucureşti, 
Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă” Iaşi şi Şcoala nr. 3 Piatra Neamţ :

Ora 19:30
ROMANIAN PHILHARMONIC
 
Dirijor: Jin Wang 
Solişti: Irina Iordăchescu – soprană, Hector Lopez – tenor

Ora 21:00 FILM   

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre: