Cercetător implicat în studiul ADN-ului românilor: Transilvănenii nu sunt diferiţi de românii din celelalte provincii

Cercetătorul Relu Cocoş, de la Universitatea „Carol Davila”, coautor al studiului privind analiza ADN-ului mitocondrial al românilor din cele patru provincii istorice, susţine că lucrarea nu relevă ideea că transilvănenii ar fi diferiţi de românii din celelalte provincii istorice. ADN-ul studiat nu determină modificări anatomice sau comportamentale, decât în cazul anumitor patologii asociate cu mutaţiile în acest tip de ADN, explică acesta.
Greu de inteles ceva din articol,ba ca ar fi, ba ca nu ar fi diferente,ca ar fi relevant,dar ar fi mai relevant daca...
De aceeasi parere. Din pacate, incalceala cu ba uite-o, ba uit-o, baga pe oricine in ceata.
Ceea ce te face roman, austriac, evreu, rus, arab sau mai stiu-eu-ce nu este ADN-ul ci contextul cultural in care te-ai format ca om! Chestia cu ADN-ul e doar o gaselnita a unora care ar vrea sa ne faca sa credem ca locul unde ne-am nascut nu ne apartine.
Ba, mie mi se pare foarte clar ! ADN-ul mitocondrial pe linie materna sau paterna (ma rog, sa nu ne certam pe acest subiect) al haplogrupului transilvanean, din clusterul populatiilor Europei Centrale, nu determina modificari anatomice, morfologice si comportamentale majore fata de populatiile altor provincii neolitice. Mai relevant ar fi ADN-ul nuclear, care are circa 32.000 de gene, fata de ADN-ul mitocondrial care are 37 de gene, ceea ce este bulversant. Altfel spus si pe intelesul tuturor, cei care au votat cu PSD-ul se trag din aceeasi mama cu tata necunoscut, datorita transhumantei oilor, adica nu oile sunt de vina, ci sotul care avea treaba cu oile si sotia care "comenta" din stand pe spate sau capra, politica cu vecinul care nu avea oi. Acum este clar ?
Nu-i nimic greu de inteles daca iei datele furnizate pe BMC Genetics si le interpretezi statistic. Ardelenii sunt o mixtura balcano-germanica. Regatenii sunt o mixtura balcano-slava. Dar diferentele dintre cele doua mixturi sunt mici, de ordinul a 8-9 %. Spre comparatie, diferenta dintre mixtura transilvana si cea din Ungaria e de 22 %. Altfel spus, ardelenii au dreptate cand spun ca UNII dintre ei au stramosi germanici. Dar multi alti ardeleni (care urasc miticii din toti rarunchii, desigur) sunt, dpdv genetic, moldo-vlahi 100 %
Domnul cercetator dr. Relu Cocos, o fi el un savant eminent in domeniul geneticii... dar la statistica este corijent. Poate ii spune cineva ce inseamna "esantion reprezentativ" la o populatie de 20.000.000 de indivizi, impartiti in vreo 100 de etnii. Mai bantuie un articol prin ziarul asta in care se spune ca unul din zece copii romani nu mananca suficient.... iar in reportajul de la TV pe acest subiect 90% dintre personajele prezentate erau tigani. Si ala este "esantion reprezentativ"? Oricum, nu inteleg care e probema daca ardelenii au mai mult ADN in comun cu austriecii decat cei din celelalte provincii... este normal la cati sasi, svabi, nemti si alte populatii germanice au haladuit prin Transilvania. La fel cum cei din Moldova ar fi normal sa fie mai apropiati de greci si rusi iar cei din Tara Romaneasca de greci, bulgari si albanezi. De Dobrogea nu mai zic nimic, avem un amalgam aici de i-ar face parul cret d-lui cercetator daca s-ar pune serios pe treaba; avem vreo 18 natii care traiesc aici de multa vreme, inclusiv italieni. Asa ca, mai usor cu ADN-ul pe scari.
Pentru cine n-au inteles inca - este cum spune MadWolf si Jean mai sus: - ADN-ul n-are nicio influenta asupra trasaturilor comportamentale, determinant ramane mediul social - cu toate componentele lui. Omul este produsul conditiilor sociale in care se naste si traieste. Daca acestea sunt schimbate (intentional sau accidental), se schimba si oamenii ! Va dau si un exemplu: aveam in armata un coleg ardelean care se comporta tipic: vorba molcoma, mai lent si cu mai putin nervi (in comparatie cu noi, oltenii :) ), cu inclinatii catre slana si palinca. Il intreb odata: "- Unde te-ai nascut, fraticule ? " , "-La Braila, zice el, dar n-am ramas acolo decat pana la gradinita, ne-am mutat la Baia Mare" !
asa e. ar fi trebyuit autorul sa explice de ce , regateni au o cul;aore mai inchisa la piele, ochi,par negru fata de ardeleni care au un ten /par mai deschis,etc. plus sa nu uitam de ce masuratorile antropofizice arata din nou deosebiri fizionomice intre regateni si ardeleni! faptul ca vorbim de aceste diferente nu este o crima, nu poti declara inafara legii ca 2+2=4! sigur, aceste diferente fiziologice,etc exista, dar in ultimii ani, diferentele culturale s-au estompat si ardeleni au devenit tot mai balcanici. asa ca romania a devenit tot mai unita!
ZAP....nu-i destul,pana nu e si fudul!
stelian PREDA, Ai dreptate. Si eu as vrea sa stiu numai un lucru: cit la suta dac si cit la suta roman. 'Alte nationalitati', si asa,nu conteaza.
Jean Maurer E foarte clar! Ai deranjamente la mansardă. Ești plin de ură dacă scrii împotriva a mai mult de jumătate dintre români.
total gresit Lupule nebun! ADN ul inseamna RADACINILE unui GRup de oameni a unor popoare..asta inseamna ARBORELE GENETIC..al oamenilor..nicidecum minciunile scoase de tine pe aici precum ..locul ..de nastere nu apartine! o mare prostie scrii pe aici!
Realist ADN-ul arată din cine te tragi, nu cine ești. Îți dau și eu un exemplu: mai mult de jumătate dintre maghiarii transilvăneni sunt români maghiarizați. Sigu că ei se consideră maghiari, e dreptul lor, dar ADN arată că strămoși lor au fost români. Știu exact ce scriu pentru că familia mea este jumi-juma.
ce stii sa scrii despre ..Tziganii din intreaga tara? pt ca si ei sunt..interesant de studiat..priveste la gaborii din transilvania si fa o comparatie cu Tziganii din zona de sud adica extracarpatica! se poate observa si cu OCHIUL liber fara analize ADN! ca sunt total diferiti!
Realist si toti ceilalti: ADN-ul are oarece influenta asupra inteligentei, predispune la agresivitate (sau la lipsa de agresivitate), la ADHD (citeam in National Geographic ca populatiile nomade au o gena care predispune la ADHD, probabil acest criteriu a stat la baza selectiei lor naturale). Evident, foarte multe dintre comportamentele umane sunt dobandite prin copiere/invatare si de cele mai multe ori o educatie adecvata poate sa corecteze anumite... sa le zicem, impulsuri instinctive ale omului.
Ca argument pentru cele scrise mai devreme, fac trimitere la rasele de caini: au ADN-ul caracteristic speciei, dar anumite secvente din ADN-ul asta face ca unii sa fie buni paznici, altii sa fie de o agresivitate nativa (cainii de lupta), altii sa aiba un foarte dezvoltat simt al mirosului (cainii de vanatoare), altii sa fie foarte atasati de familie si protectori cu membrii ei, alte rase de caini pot sa nu exceleze prin nimic in afara de infatisare, etc. etc. Prin mediul in care cresc si prin dresaj insa se pot corecta anumite trasaturi native ale raselor, cum ar fi agresivitatea. Cam asa si la om...
Cu tot respectul, ne indicati si noua unde gasim aceste masuratori antropofizice.Deci din cate inteleg, ungurii aia cu care ne ciondanim noi sunt mai mult in Valachia si Moldova decat in Transilvania.Mama ce iese cand le-oi spune la olteni ca sunt unguri!
MadWolf - gresesti pentru ca ai depasit cadrul discutiei articolului. Desigur ca "bagajul ADN" are anumite influente asupra trasaturilor umane (recte MICI diferente intre rasele umane), dar, asa cum spune si cercetatorul din articol, POPULATIA EUROPEANA ESTE FOARTE OMOGENA din punct de vedere al ADN, deci diferentele culturale dintre natii si natiuni au ca si cauza din mediile nationale/locale diferite, si NU ADN-ul ! Cu alte cuvinte, daca iei un unguras nou-nascut si-l cresti la Bailesti, precis ca o sa vorbeasca cu perfectul simplu si o sa cante "Ma facu muica oltean !"