BAFTA 2021. Lista câştigătorilor. „Nomadland” a câştigat patru trofee

BAFTA 2021. Lista câştigătorilor. „Nomadland” a câştigat patru trofee

Foto Shutterstock

„Nomadland” este marele câştigător al premiilor BAFTA 2021. Lungmetrajul a câştigat 4 dintre cele mai importante trofee ale galei. Principalii premianţi ai serii au fost Anthony Hopkins, pentru cel mai bun actor în rol principal, în pelicula „The Father” şi Yuh-Jung Youn, cu premiul pentru cea mia bună actriţă în rol secundar graţie interpretării din „Minari”.

Ştiri pe aceeaşi temă

Daniel Kaluuya, răsfăţatul acestui sezon al premiilor graţie interpretării activistului Fred Hampton, liderul grupului Black Panther, în „Judas and the Black Messiah”, a fost desemnat cel mai bun actor în rol secundar.

Regizorul peliculelor „Brokeback Mountain” şi „Life of Pi”, cineastul Ang Lee, a primit BAFTA Fellowship, cea mai importantă distincţie acordată de Academia britanică de film şi televiziune pentru contribuţii deosebite în domeniul filmului, conform Agerpres.

Premiul pentru cel mai bun film britanic a fost obţinut de „Promising Young Woman”, o poveste despre răzbunare în epoca #MeToo, peliculă premiată şi în categoria „cel mai bun scenariu original”.

Academia britanică de film şi televiziune i-a adus un omagiu prinţului Philip. Acesta a fost primul preşedinte al BAFTA în anul 1959.

Lista completă a câştigătorilor

  • Prezentăm mai jos lista trofeelor atribuite în cadrul galei BAFTA 2021:
  • Cel mai bun film: Nomadland (regia Chloe Zhao)
  • Cel mai bun film britanic: Promising Young Woman (regia Emerald Fennell)
  • Cel mai bun regizor: Chloe Zhao ( Nomadland)
  • Cel mai bun actor în rol principal: Anthony Hopkins (The Father)
  • Cea mai bună actriţă în rol principal: Frances McDormand (Nomadland)
  • Cel mai bun actor în rol secundar: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
  • Cea mai bună actriţă în rol secundar: Yuh-Jung Youn (Minari)
  • Cel mai bun scenariu original: Promising Young Woman (Emerald Fennell)
  • Cel mai bun scenariu adaptat: The Father (Christopher Hampton, Florian Zeller)
  • Cel mai bun film străin: Another Round (Thomas Vinterberg)
  • Cel mai bun documentar (categorie la care a concurat şi filmul „colectiv” al lui Alexander Nanau): My Octopus Teacher (Pippa Ehrlich, James Reeda)
  • Cel mai bun lungmetraj animat: Soul (Pete Docter, Dana Murray)
  • Cel mai bun debut al unui regizor, scenarist sau producător britanic: His House (Remi Weekes)
  • Cea mai bună coloană sonoră: Soul (Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross)
  • Cea mai bună imagine: Nomadland (Joshua James Richards)
  • Cel mai bun montaj: Sound of Metal (Mikkel E.G. Nielsen)
  • Cea mai bună scenografie: Mank (Donald Graham Burt, Jan Pascale)
  • Cel mai bun design de costume: Ma Rainey's Black Bottom (Ann Roth)
  • Cel mai bun machiaj/cele mai bune coafuri: Ma Rainey's Black Bottom (Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal)
  • Cel mai bun sunet: Sound of Metal (Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc)
  • Cele mai bune efecte vizuale: Tenet (Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley)
  • Cel mai bun scurtmetraj britanic de animaţie: The Owl and the Pussycat
  • Cel mai bun scurtmetraj britanic: The Present
  • Cea mai bună distribuţie: Rocks (Lucy Pardee)
  • Rising Star Award (trofeu votat de public): Bukky Bakray.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările