The Independent ar putea fi închis din cauza datoriilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cel de-al doilea acţionar al grupului media britanic Independent News&Media, Denis O'Brien, susţine că The Independent, cotidianul reprezentativ al companiei, va fi închis. Potrivit lui O'Brien, acest lucru s-ar putea întâmpla chiar înainte de sfârşitul acestui an.

Motivul îl reprezintă datoriilor acumulate, anunţă presa britanică. Datoriile acumulate de The Independent se ridică la 220 de milioane de lire.

"Nu avem niciun interes, ca grup media, să susţinem un ziar pe care nimeni nu vrea să îl citească în Marea Britanie. Nu mai este un cotidian relevant şi va fi închis până la Crăciun", a declarat O'Brien.

În replică, unul din purtătorii de cuvânt al grupului media a precizat că Denis O'Brien şi-a făcut cunoscută deja foarte clar ostilitatea faţă de The Independent, iar criticile aduse de el nu motivează echipa care lucrează pentru acest cotidian.

Potrivit NewsIn, din 2008, O'Brien deţine 22,15% din acţiunile companiei Independent News&Media, în timp ce acţionarul majoritar, familia O'Reilly, deţine 28,2%.

Independent News&Media are sediul la Dublin şi deţine peste 200 de titluri de print, 130 de posturi de radio şi 100 de site-uri. Compania a fost înfiinţată în 1904 de William Martin Murphy, iar din 1973 a fost preluată de Tony O'Reilly şi a devenit unul dintre principalele grupuri de presă din Marea Britanie, Australia, Noua Zeelandă şi Africa de Sud.

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite