Sierra renunţă la mallul din Bacău- Ştiri pe scurt

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Immorent România, divizia de leasing imobiliar a Erste Grup, va începe anul viitor construcţia unui proiect mixt, de locuinţe şi birouri, în nordul Bucureştiului, Sierra Management România a convenit cu Arena City Center asupra încetării contractului de management al proprietăţii pentru Arena Mall Bacău şi un număr de 22 de hoteluri de patru şi cinci stele se află în construcţie în România.

Immorent, proiect de 300 de milioane de euro

Immorent România, divizia de leasing imobiliar a Erste Grup, va începe anul viitor construcţia unui proiect mixt, de locuinţe şi birouri, în nordul Bucureştiului. Acesta se va întinde pe 4,4 hectare şi a fost evaluat iniţial la 300 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al companiei. Immorent România a realizat în 2008 o cifră de afaceri de circa 50 milioane de euro.  

Sierra renunţă la mallul din Bacău

Sierra Management România a convenit cu Arena City Center asupra încetării contractului de management al proprietăţii pentru Arena Mall Bacău. Compania s-a ocupat de managementul centrului comercial timp de 22 de luni. Mallul are o suprafaţă utilă de 25.000 de metri pătraţi şi a înregistrat anul trecut un număr de 2,29 milioane de vizitatori.

Dezvoltatorii, atraşi de hoteluri de lux

Un număr de 22 de hoteluri de patru şi cinci stele se află în construcţie în România, majoritatea proiectelor fiind în Bucureşti, Bihor, Cluj şi Prahova, potrivit unui studiu al firmei de monitorizare a pieţei construcţiilor IBC Focus. Cele mai multe proiecte de lux pe piaţa hotelieră sunt localizate în Bucureşti, precum şi în judeţele Bihor, Cluj şi Prahova. Potrivit studiului, cea mai mare investiţie anunţată este hotelul de cinci stele Grand Hotel din Cluj-Napoca, de 40 milioane de euro. 

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite