Populaţia s-a lecuit de credite, iar firmele se zbat să obţină împrumuturi pentru finanţarea activităţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mulţi români şi-au luat gândul de la contractarea unui nou credit după ce înainte de criză s-au împumutat excesiv şi au avut de suferit din cauza reducerii veniturilor, dar şi a deprecierii leului în raport cu euro FOTO Adevărul
Mulţi români şi-au luat gândul de la contractarea unui nou credit după ce înainte de criză s-au împumutat excesiv şi au avut de suferit din cauza reducerii veniturilor, dar şi a deprecierii leului în raport cu euro FOTO Adevărul

Criza economică lasă încă urme asupra procesului de creditare. Românii se gândesc de două ori înainte de a solicita un credit, iar băncile analizează cu mare atenţie situaţia financiară a potenţialilor clienţi înainte de a acorda o finanţare. Soldul creditelor acordate de bănci populaţiei şi firmelor din România a scăzut cu 2,1% în intervalul aprilie 2012 – aprilie 2013, până la echivalentul a 220 de miliarde de lei.

Cifrele detaliate arată că românilor le-a pierit apetitul de a se împrumuta la bănci, asta după ce mulţi s-au întins mai mult decât le este plapuma şi au ajuns restanţieri la bănci sau au întâmpinat dificultăţi la plata ratelor din cauza reducerii veniturilor şi a creşterii cursului de schimb. 

Soldul creditelor în lei contractate de populaţie a scăzut în ultimul an cu 1,6%, până la 33,75 miliarde de lei, în timp ce împrumutul în valută către populaţie a consemnat o scădere de 3%, până la echivalentul a 68,13 miliarde de lei, arată datele Băncii Naţionale a România. 

În ceea ce priveşte finanţarea firmelor din România, soldul creditului în monedă naţională a crescut în intervalul analizat cu 7,7%, până la aproape 50 de miliarde de lei, însă împrumuturile în valută au scăzut cu 7,7%, la echivalentul a 68,14 miliarde de lei. Firmele au preferat să atragă împrumuturi în lei din mai multe motive: în contextul actual sunt mai uşor de obţinut, evită riscul valutar şi sunt folosite pentru capital de lucru, desfăşurarea activităţii companiei, ci nu pentru investiţii.  

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite