Niţă: Am informaţii că şi alte perimetre din Marea Neagră conţin gaze naturale
0Majoritatea statelor europene caută alte surse de aprovizionare cu gaze naturale decât Rusia, iar România se va concentra pe explorarea şi exploatarea zăcămintelor din Marea Neagră, a declarat Constantin Niţă, ministrul delegat pentru Energie, la un forum energetic.
"Am informaţii că şi alte perimetre au gaze naturale, avem datoria să sprijinim explorarea şi exploatarea acestora", a afirmat el.
Ministrul a mai spus că România are o problema legată de gazele naturale, în speţă faptul că pentru o mică parte importăm doar de la un singur furnizor, Gazprom.
Petrom şi Exxon explorează perimetrul Neptun din Marea Neagră, iar anul trecut au anunţat o potenţială descoperire a unui zăcământ de 48-84 de miliarde de metri cubi de gaze.
De asemenea, şi alte societăţi caută resurse în platoul continental al Marii Negre care revine României: Lukoil, Petromar, Petroceltic, Sterling Resources, dar şi Romgaz.
România consumă anual 13-14 miliarde de metri cubi de gaze.
România a susţinut proiectul gazoductului Nabucco, care urmă să transporte gaze naturale din zona Marii Caspice în Centrul Europei, dar consorţiul Shah Deniz, care deţine perimetrul de unde se va extrage gazul, a preferat o conducta concurenţă. Această este Trans-Adriatic Pipeline (ŢAP) şi va transporta gaze prin Grecia, către Italia.