News: Executări silite în SUA
0Numărul de executări silite de pe piaţa rezidenţială americană se menţine la un nivel record. Potrivit datelor agenţiei de cercetare de piaţă RealtyTrac, citate de Realtor, în perioada
Numărul de executări silite de pe piaţa rezidenţială americană se menţine la un nivel record. Potrivit datelor agenţiei de cercetare de piaţă RealtyTrac, citate de Realtor, în perioada martie-mai s-au înregistrat un milion de cereri de acest gen.
Activitatea din domeniul executărilor silite a scăzut cu 6% comparativ cu luna aprilie a lui 2009, însă a crescut cu 18% faţă de luna mai a anului trecut.
Top
Luanda, cel mai scump oraş
Luanda este cel mai scump oraş din lume pentru expaţi, din punctul de vedere al costurilor de trai, arată un studiu realizat de compania britanică ECA International, citat de Mediafax.
Pe următoarele patru locuri se clasează oraşele japoneze Tokyo, Nagoya, Yokohama şi Kobe. La nivel european, Copenhaga este cel mai scump oraş, după ce a devansat Oslo.
Tendinţă
Investitorii revin în Europa emergentă
Investitorii imobiliari încep să revină în statele emergente din Europa. „Ieşim dintr-o perioadă în care nimeni nu vroia să facă nimic, în condiţiile în care riscurile sistemice erau extrem de ridicate, dar acea perioadă s-a încheiat”, a declarat Karsten Junius, analist în domeniul investiţiilor imobiliare la DekaBank din Germania, citat de Mediafax.























































