Investiţii în scădere în Polonia-Ştiri pe scurt

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto: Arhiva Adevărul
Foto: Arhiva Adevărul

În Polonia, activitatea investiţională a totalizat 646 de milioane de euro în 2009, cu 68% mai puţin faţă de anul precedent, conform CB Richard Ellis.

Investiţie-record finalizată

Centrul comercial Rathaus Galerie din Leverkusen, care a necesitat una dintre cele mai mari investiţii din Germania într-un proiect de acest tip, respectiv 200 de milioane de euro, a fost deschis oficial. Ridicarea construcţiei din sticlă a durat aproximativ doi ani. Complexul, care are o suprafaţă de 22.600 de metri pătraţi distribuiţi pe trei nivele, conţine 120 de magazine, cafenele, restaurante şi spaţii de servicii.

Investiţii în scădere în Polonia

Anul trecut au fost realizate 21 de tranzacţii, iar sectoarele care au dominat piaţa au fost retail şi office, potrivit www.eurobuild.pl. Astfel, 327 de milioane de euro au fost investiţi în retail, sumă care reprezintă mai mult de jumătate din total.

Europenii cumpără case în Golf

Investitori din Marea Britanie, Rusia, Olanda şi Belgia au achiziţionat în luna ianuarie locuinţe în valoare de 12 milioane de euro în complexul de lux Oceana Residence din The Palm Jumeirah, conform lui Ian Hollingdale, coordonator de proiect al companiei Asteco, promotor al proiectului. Complexul, dezvoltat de către compania arabă Seven Tides, oferă apartamente cu preţuri cuprinse între 500.000 de dolari, pentru o locuinţă cu un singur dormitor şi 1.100.000 de dolari, pentru o unitate locativă cu trei dormitoare.

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite