243 rezultate: Sortare: Cronologic ↓ Dupa popularitate

Ecologie pe bani buni

Numărul 1 în ierarhia ATP, Rafael Nadal, a participat ieri la o plantare de copaci în Thailanda.

• Sampras:

Sampras:"Nadal poate câştiga mai multe trofee de Mare Şlem decât Federer!"

Legendarul Pete Sampras crede că Rafa Nadal l-ar putea depăşi pe Fedex pe lista câştigătorilor turneelor de Mare Şlem. Spaniolul a ajuns la nouă titluri după ce a câştigat US Open pentru prima oară, însă mai are până să îl ajungă pe Federer, care deţine recordul de 16 turnee câştigate.

• VIDEO Nadal scrie istorie în tenis

VIDEO Nadal scrie istorie în tenis

Ibericul de 24 de ani a devenit aseară cel mai tânăr tenisman din era Open care câştigă toate cele patru mari turnee de Grand Slam: Roland Garros, Wimbledon, Australian Open şi US Open, învingându-l pe Djokovic în finala de la New York.

• Halep dă piept cu Jankovici în primul tur la US Open! Vezi adversarii românilor!

Aflată la prima ei prezenţă pe un tablou principal al unui turneu de Mare Şlem, Simona Halep (nr 95 WTA) o va întâlni în runda inaugurală pe fosta lideră mondială Jelena Jankovici, cap de serie nr. 4 la această ediţie. Cele două jucătoare nu s-au mai duelat în circuit. Jankovici a fost finalistă la US Open 2007.

• Nadal, cap de serie nr. 1 la US Open

Nadal, cap de serie nr. 1 la US Open

Deşi se află încă în căutarea primului lui succes la US Open. Rafael Nadal a fost ales de organzitaori cap de serie numărul unu al turneului de la New York.

• VIDEO Nadal este cel mai iubit sportiv din Spania!

VIDEO Nadal este cel mai iubit sportiv din Spania!

Echipa naţională a Spaniei, chiar dacă a câştigat finala Cupei Mondiale, nu reuşeşte nici acum să fie în centrul atenţiei presei din peninsula iberică. Rafael Nadal este în continuare preferatul spaniolilor.

• Nadal-Murray, duelul zilei la Wimbledon!

Nadal-Murray, duelul zilei la Wimbledon!

Turneul de la Wimbledon programează un duel al titanilor din tenisul masculin mondial între spaniolul Rafael Nadal şi idolul a milioane de britanici, scoţianul Andy Murray. Ibericul este cotat ca favorit la casele de pariuri (cotă 1.50/1 pentru o victorie).

•  Rafael Nadal s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon

Rafael Nadal s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, cap de serie numărul 2, s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, după ce l-a învins în sferturile de finală, pe suedezul Robin Soderling, cap de serie numărul 6.

• Rafael Nadal, eliminat la Queens

Rafael Nadal, eliminat la Queens

După titlul pe zgură obţinut la Roland Garros, Rafael Nadal a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de la Queens, primul pe iarbă din acest sezon.

• Federer, contract pe viaţă cu turneul de la Halle!

Federer, contract pe viaţă cu turneul de la Halle!

Roger Federer şi organizatorii turneului pe iarbă de la Halle au semnat un contract unic în istoria tenisului. Cvintuplul campion la Halle, elveţianul se obligă să participe până la finalul carierei doar la acest turneu, ignorând astfel posibilitatea de a concura la Queen's, turneul rival, care de dispută anual în aceeaşi perioadă.

• Ferrer a stopat drumul lui Verdasco spre finala de la Roma

Ferrer a stopat drumul lui Verdasco spre finala de la Roma

Prezent în finală la ultimele două turnee pe zgură, Fernando Verdasco a ratat ocazia de a juca pentru trofeu la Masters 1000 de la Roma. Ibericul a pierdut în faţa compatriotului său David Ferrer: 5-7, 3-6.

• Nadal, chinuit de Nalbandian la Miami

Nadal, chinuit de Nalbandian la Miami

Spaniolul Rafael Nadal, al patrulea favorit al Masters-ului de la Miami, s-a calificat în optimile de finală pentru a patra oara la rând. Fostul lider mondial a avut însă mult de furcă cu argentinianul David Nalbandian, acesta "furându-i" un set.

• Federer, Nadal, Sampras şi Agassi, show pentru victimele din Haiti - VIDEO

Federer, Nadal, Sampras şi Agassi, show pentru victimele din Haiti - VIDEO

Patru dintre cei mai mari tenismeni ai tuturor timpurilor vor participa la un meci de dublu demonstrativ pentru a strânge fonduri pentru victimele dezastrului din Haiti. Evenimentul va avea loc în avanpremiera turneului BNP Open Paris (8-21 martie), competiţia cu cel mai mare număr de spectatori în afara celor de Mare Şlem.

• Shakira şi Nadal, pe jumătate dezbrăcaţi, în pat

Shakira şi Nadal, pe jumătate dezbrăcaţi, în pat

Tenismenul spaniol Rafa Nadal este protagonistul ultimului videoclip al cântăreței, "Gipsy". Filmările au durat o zi și jumătate şi au avut loc la Barcelona. Conform celor prezenți la filmări, Rafa s-a distrat de minune alături de Shakira.

• Nadal a debutat cu o victorie în 2010

Nadal a debutat cu o victorie în 2010

Fostul numărul unu mondial, Rafael Nadal, a câştigat primul său meci oficial din sezonul 2010, scor 6-3,6-3, contra italianului Simone Bolelli, la turneul de la Doha (Qatar).

• Rafael Nadal începe sezonul 2010 cu un demonstrativ

Rafael Nadal începe sezonul 2010 cu un demonstrativ

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, numărul 2 mondial, a declarat pentru cotidianul AS că se simte 'puţin cam în urmă cu forma sportivă' pentru a debuta în sezonul 2010, pe care totuşi îl va începe cu un turneu demonstrativ la Abu Dhabi, la sfârşitul acestei săptămâni.

• Spania-Cehia 5-0, în finala Cupei Davis

Spania-Cehia 5-0, în finala Cupei Davis

eprezentativa Spaniei a câştigat duminică şi ultimele două partide din finala Cupei Davis în faţa Cehiei, ibericii reuşind să se impună astfel în ultimul act al competiţiei cu scorul de 5-0.