FOTO VIDEO Defilarea militarilor, poliţiştilor şi jandarmilor din Timişoara, de Ziua României

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pentru 1 Decembrie, timişorenii au avut parte, la fel ca în ultimii ani, de defilarea angajaţilor MAPN, MAI, SRI, ISU Banat, Poliţia Locală şi Escadrila de Elicoptere de la Giarmata

Evenimente dedicate Zilei României, care s-au desfăşurat în faţa Palatului Administrativ, au început cu alocuţionile oficialităţilor locale. 

Primarul Nicolae Robu, Titu Bojin, preşedintele CJT şi prefectul Eugen Dogaru, au evocat importanţa acestei zile şi le-au urat timişorenilor „La mulţi ani!”. 

După momentul religios ţinut de preoţii de la Mitropolia Banatului, a urmat mult aşteptatul moment al defilării. 

Detaşamentele Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului de Interne, SRI, ISU Banat, Poliţia Locală şi Escadrila de Elicoptere de la Giarmata au trecut prin faţa localnicilor care s-au adunat pe Bulevardul 16 Decembrie. 
 

Nu au lipsit nici Scorpionii Galbeni, cunoscuţi pentru activităţile lor în teatrele din Irak, Afganistan sau Kosovo. 

Cele mai apreciate momente au fost cele în care armata şi forţele de ordine şi-au prezentat dotările. 

Au trecut prin faţa sutelor de oameni transportoare blindate, TAB-uri, tunuri, tehnică militară, maşini de intervenţie, maşini ale Poliţiei, de la trupele de intervenţie, de la Rutieră, Criminalistică, Poliţiei de Frontieră, vehicule ale Jandarmeriei, SRI, maşini ale pompierilor, de la ISU Banat, dar şi elocoptere Escadrila de Elicoptere de la Giarmata.
 


 

La ora 17.00, în Piaţa Victoriei, va avea loc concert susţinut de fanfara Timişoara Big Band, iar apoi, de la ora 17.30, primarul Nicolae Robu va aprinde iluminatul de sărbătoare în centrul oraşului.


De la ora 17.45, va fi muzică populară cu Ansamblurile folclorice ale Casei  de Cultură a municipiului Timişoara  Timişul  şi   Eszterlanc (maghiari) şi Ansamblurile Banater Rosmerain (germani) şi Mladost (sârbi). La ora 19.00 este programat un  concert etno cu Caudia Popa & Band, urmat de concertul rock cu formaţiile  Pandora  şi Desant.

La ora 20.00 va avea loc retragerea cu torţe pe traseul Piaţa Libertăţii – Piaţa Victoriei – CD Loga – Bv Revoluţiei – Piaţa Libertăţii.

Începând cu ora 20.30, pe scena din Piaţa Victoriei va avea loc super-concertul cu Alice Francis, din Germania, supranumită şi regina electroswingului. 

Evenimentele se vor încheia cu focurile de artificii.


Citiţi şi:

Târgul de Crăciun, aprinderea iluminatului de sărbători, paradă militară şi concert Alice Francis, de 1 decembrie, la Timişoara

Mijloacele de transport din Timişoara vor circula cu restricţii în timpul defilărilor de Ziua României

Mai multe pentru tine:
S-a rupt lanțul de iubire în Iordania? Mariajul dintre Regina Rania și Regele Abdullah ar fi pe făraș
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Vrei rezultate perfecte în bucătărie? Top 7 mixere 2026 de pe eMAG și cel mai popular model, plus modele exclusive pentru pasionați
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Top 7 blendere și tocătoare 2026 de pe eMAG: Modelele care îți economisesc ore în bucătărie, testate, comparate și care merită banii
De ce nu orice mașină de tocat merită cumpărată: Top 7 modele 2026 care te ajută să gătești mai rapid și mai bine + linkuri eMAG
Animalele din România infectate cu rabie. Virusul este mortal dacă nu te vaccinezi la timp
Imagini din interiorul casei lui Virgil Ianțu. Vila cu două niveluri, complet transformată după renovare: „O adevărată investiție, la care mă gândesc cu mândrie”
Horoscop săptămâna 30 ianuarie - 5 februarie. Berbecii au susținere din partea Universului, Capricornii intră într-o perioadă de „resetare”
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort