Alegeri locale 2016. Prezenţa la vot în Hunedoara şi Deva la ora 20

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Alegeri locale 2016 Hunedoara. Până la ora 20, peste 48 la sută dintre cei aproape 400.000 de hunedoreni înscrişi pe listele electorale au votat. La alegerile locale desfăşurate în 2012, prezenţa la vot, atât în municipiul Deva, cât şi în Hunedoara, a fost de circa 53 la sută.

Alegeri locale 2016.

Prezenţa la vot în judeţul Hunedoara, până la ora 20, a fost de 48,57 la sută. În Deva au votat 40,07 dintre alegătorii înscrişi pe liste, iar în Hunedoara au votat 39,58 la sută.

Până la ora 17, peste 40 la sută dintre hunedoreni au votat.

La ora 12:00, circa 17 la sută dintre cei 395.000 de hunedoreni înscrişi pe liste au votat.

La ora 11, prezenţa la urne în judeţul Hunedoara a fost de 12,85%.

Până la ora 9:00, cinci la sută dintre hunedorenii înscrişi pe listele electorale au votat

Alegeri locale 2016 Hunedoara. La alegerile locale desfăşurate în 2012, prezenţa la vot, atât în municipiul Deva, cât şi în Hunedoara, a fost de circa 53 la sută.


Vă recomandăm şi:

Atmosfera ireală a alegerilor din trecut: „Au votat cetăţeni curat înveşmântaţi, cu obrajii îmbujoraţi de o fericire aprinsă”

O notă informativă transmisă de Primăria Hunedoara, în 1938, cu ocazia referendumului pentru adoptarea noii constituţii, oferă detalii despre atmosfera de sărbătoare în care era întâmpinat evenimentul, chiar dacă a însemnat instaurarea dictaturii regelui Carol al II-lea.

Povestea alegerilor din anii interbelici, scăldate într-o baie de sânge. Cine a fost politicianul care s-a retras după tragedie

O serie de mărturii din anii interbelici arată cât de înverşunate erau luptele politice din preajma alegerilor. În Hunedoara anului 1926, campaniile electorale au dus la adevărate revolte, soldate cu morţi. O relatare aparte din trecutul judeţului îl are în prim-plan pe Tancred Constantinescu, senator de Hunedoara şi ministru, care a sfârşit ulterior în temniţele regimului comunist.

VIDEO Consiliera sexy care ridică partidul, cănile electorale din biserică şi candidata „start upe”. Cele mai stupide episoade ale campaniei electorale

Imaginile în care Alina Necoară, o tânără candidată la Consiliului Local Petroşani, este prezentată în ipostaze sexy, cănile tapetate cu portretul primarului Hunedoarei, Viorel Arion, oferite în biserică în Noaptea Învierii, şi bâlbâielile care au făcut-o celebră pe Dorina Pleşcan, candidată la Primăria Petroşani  se numără printre cele mai stupide evenimente din campania electorală dinaintea alegerilor locale în judeţul Hunedoara.

Mai multe pentru tine:
Insula din Grecia care ascunde un pericol uriaș. Mai mulți români trag un semnal de alarmă: „Nu știu prin ce minune am reușit să mă ridic”
Filmul spectaculos care a cucerit topul Netflix la început de toamnă. Are o poveste diferită și te ține lipit de televizor
Cine este mama lui Toto Dumitrescu? Fosta soție a lui Ilie Dumitrescu a fost poreclită „Monica Bellucci de România”. FOTO
Noua platformă digitală a Casei de Asigurări de Sănătate va fi lansată la finalul acestui an. Anunțul ministrului Sănătății
Pe ce sumă uriașă a apărut goală Andreea Antonescu în revista cu „iepurași”: „Puteai cumpăra cinci garsoniere”. De ce Andreea Bălan a refuzat cei 20.000 de dolari?
O dulce poveste lipovenească în episodul 2 al seriei „Portret gastronomic local”: „La Grisha” și Tortul Medovik
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
De ce iarna sunt zilele mai scurte și ce se întâmplă după echinocțiul de toamnă: tradiții și superstiții fascinante. Ce să faci pe 22 septembrie
Prințesa Kate i-a arătat Melaniei Trump cum te îmbraci informal, dar șic! Prințesa de Wales dă ora exactă în modă în Marea Britanie