„Ora Pământului“ va fi sărbătorită din nou şi în Baia Mare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ora Pământului va fi sărbătorită şi în Baia Mare Foto: Arhivă

Municipiul Baia Mare s-a înscris în competiţia „Earth Hour 2014” la manifestările iniţiate de World Wide Fund for Nature (WWF), dedicate evenimentului intitulat "Ora Pământului". La nivelul comunităţii locale, aceste manifestări vor fi coordonate de Primăria Baia Mare. Din echipa de organizare vor mai face parte Consiliile Locale al Copiilor şi Tinerilor, dar şi Centrul Europe Direct Maramureş.

În zilele premergătoare datei de 29 martie, atât la nivelul comunităţii locale, cât şi în cadrul instituţiilor de învăţământ, vor fi organizate mai multe activităţi pe teme de mediu, precum şi campanii de conştientizare şi de promovare a evenimentului „Ora Pământului“.  „În cadrul campaniei se vor organiza acţiuni de educaţie ecologică, ieşiri în natură, expoziţii pe teme de mediu, acţiuni de conştientizare şi responsabilizare a cetăţenilor pentru un mediu curat şi sănătos. Aceste acţiuni au scopul să oprească degradarea mediului înconjurător şi să construiască un viitor în care oamenii trăiesc în armonie cu natura. Totodată, în cadrul aceleiaşi competiţii, pentru data de 29 martie 2014, în intervalul orar 20.30 – 21.30, a fost programată şi o  manifestare voluntară de mediu, în cadrul căreia luminile din municipiul Baia Mare vor fi stinse timp de o oră, moment al trecerii la o schimbare pozitivă si profundă a modului nostru de a relaţiona cu mediul. Invităm toţi cetăţenii municipiului Baia Mare să se implice şi să sprijine activităţile care vor fi derulate la nivelul comunităţii“, a spus primarul Cătălin Cherecheş.
 
Din acest an, competiţia nu mai este adresată în mod special doar instituţiilor publice, ci comunităţilor locale în ansamblu. Aceasta se derulează în decurs de o lună (3 – 29 martie 2014) – sub denumirea „Luna Earth Hour” şi este gândită în aşa fel încât să creeze cadrul pentru multiple manifestări şi evenimente locale inspirate din tematica de mediu. Obiectivul campaniei este de a vedea o comunitate vie care să fie implicată în activităţi pentru toate vârstele şi categoriile sociale, astfel încât să se creeze un dialog în comunitatea Earth Hour şi un mediu favorabil schimbărilor în bine.

Citeşte şi:

România a stins lumina până la 21.30. Ora Pământului sărbătorită sâmbătă în 43 de oraşe din ţară

Mai multe pentru tine:
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune