Baza aeriană rusească Engels, care găzduiește bombardiere strategice, a fost atacată cu drone

0
Publicat:

Baza aeriană rusă Engels, care găzduiește bombardiere strategice Tu-160 și Tu-95MS, a fost vizată din nou de un atac cu drone. Guvernatorul regiunii Saratov, unde se află această bază, susține că dronele au fost doborâte, dar un martor ocular afirmă că cel puțin un dispozitiv fără pilot și-a atins ținta.

Bombardiere pictate la baza aeriană Engels FOTO War Zone

Sirenele antiaeriene au răsunat din nou, în zorii zilei de miercuri, în orașul Engels, situat la circa 615 kilometri de granița cu Ucraina.

Guvernatorul regional Roman Busarghin a confirmat imediat un atac cu drone care, potrivit lui, ar fi fost respins și nu s-ar fi soldat cu victime sau pagube.

Canalul de Telegram Shot a raportat până la patru explozii în jurul bazei aeriene din Engels și a menționat, la fel ca guvernatorul Busarghin, că nu există informații despre victime sau pagube.

Totuși, un locuitor din zonă menționat pe rețelele de socializare despre un incendiu care a izbucnit în jurul bazei aeriene. „A avut loc cel puțin o lovitură directă. Restul dronelor au fost doborâte probabil. Apoi au venit pompieri, ambulanțe, poliția”, a declarat martorul ocular într-un filmuleț distribuit pe rețelele de socializare. „Sirenele antiaeriene continuă să funcționeze, iar explozii și incendii sunt în curs de desfășurare pe aerodrom”, a adăugat el.

Ministerul rus al Apărării a anunțat între timp distrugerea a cinci drone ucrainene: una în regiunea Belgorod și patru în regiunea Saratov. Însă, de regulă, Moscova nu oferă informații credibile, raportând doar presupuse succese ale propriei apărări aeriene în faţa atacurilor cu drone ucrainene.

Apărându-se de invazia rusă, Ucraina caută să submineze capacitățile de atac ale agresorului și atacă de asemenea în mod repetat teritoriul Rusiei.

De altfel, potrivit The Kyiv Independent, surse din cadrul serviciilor speciale ucrainene au confirmat implicarea Direcției Principale de Informații (HUR) din cadrul Ministerului ucrainean al Apărării în noul atac de la baza aeriană Engels. „O treabă planificată de HUR”, a afirmat o sursă citată de publicația ucraineană.

În decembrie 2022, circa cinci avioane militare rusești au fost lovite în atacuri asupra bazelor aeriene Diaghilevo, din regiunea Riazan, și Engels, din regiunea Saratov.

Mai multe pentru tine:
Credincioșii au stat și noaptea la coadă pentru a intra în Catedrala Națională: „Mă dor picioarele, mamă, am 85 de ani”
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Katy Perry și Justin Trudeau și-au oficializat relația. Au sărbătorit ziua artistei la Paris
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”