Filmările pentru „Războiul stelelor VII“ vor începe în luna mai, în Marea Britanie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mark Hamill, Carrie Fisher şi Harrison Ford vor apărea în „Războiul stelelor VII“

Filmările pentru următorul lungmetraj din franciza „Războiul stelelor“ vor începe în luna mai, la Pinewood Studios, în apropiere de Londra, au anunţat producătorii peliculei.

Studiourile Disney şi Lucasfilm au confirmat faptul că acţiunea din a şaptea parte a francizei va avea loc cu 30 de ani după evenimentele din lungmetrajul precedent, „Întoarcerea lui Jedi: Ediţie Specială/Episode VI: Return of the Jedi“ (1983), conform bbc.co.uk.

În acest nou film „vor apărea trei noi actori tineri, în roluri principale, alături de câteva chipuri extrem de familiare“, au spus producătorii într-un comunicat de presă, alimentând speculaţiile conform cărora actorii din trilogia iniţială - Mark Hamill, Harrison Ford şi Carrie Fisher - vor apărea în „Războiul stelelor VII“.

„Star Wars: Episode VII“ este regizat de J.J. Abrams, care este şi coautor al scenariului, împreună cu Lawrence Kasdan.

Conform hollywoodreporter.com, actorul Adam Driver, cunoscut pentru apariţia în serialul de televiziune „Girls/Fetele“, dar şi pentru rolurile din „Lincoln“ şi „Inside Llewyn Davis“, este pe punctul de a încheia negocierile pentru interpretarea personajului negativ în noua peliculă.

Totodată, rolul principal din franciză este disputat de cinci actori tineri, aflaţi pe „lista scurtă“ a studiourilor de producţie: Ed Speelers, Jesse Plemons, Matthew James Thomas, Ray Fisher şi John Boyega.

„Războiul stelelor VII“ este al cincilea film din această serie care va fi turnat în Marea Britanie, după trilogia iniţială, filmată la Elstree Studios, şi „Star Wars Episodul I - Ameninţarea fantomei“, la Leavesden Studios, ambele din Hertfordshire.

Studiourile Disney au achiziţionat Lucasfilm, compania care produce seria „Star Wars“, deţinută iniţial de George Lucas, pentru suma de 4,05 miliarde de dolari în 2012 şi au anunţat că vor lansa trei filme noi din această serie, una dintre cele mai profitabile francize din istoria cinematografiei.

Franciza „Star Wars“, creată de George Lucas, a generat încasări de peste 4,4 miliarde de dolari în box office-ul mondial, după lansarea pe marile ecrane a primului film din serie, în anul 1977.

Cel de-al şaptelea film din franciza „Războiul stelelor/Star Wars“ va fi lansat în cinematografe pe 18 decembrie 2015.

Mai multe pentru tine:
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Tragedia care i-a marcat viața lui Horia Moculescu. A avut un fiu care a murit la 31 de ani. Mariana Moculescu, confesiuni dureroase: „Nu mai răspundea la telefon”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală