Tăriceanu, atac la Iohannis: Nu îi pasă de Republica Moldova decât din perspetiva voturilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, l-a atacat miercuri pe preşedintele Klaus Iohannis, despre care spune că nu îi pasă de Republica Moldova şi îl critică că nu promovează o unire cu fraţii de peste Prut.

Liderul ALDE afirmă că Iohannis a avut reacţii „confuze” şi întârziate faţă de situaţia de la Chişinău şi că a mers la Bruxelles pentru a „cere instricţiuni”.

Atacul lui Tăriceanu vine şi în contextul în care Opoziţia îl critica pe preşedintele Senatului pentru că a „boicotat” scrisoarea Guvernului român de susţinere a Guvernului Maiei Sandu. În prima şedinţă a comisiei în care era programată semnarea scrisorii nu s-a făcut cvorumul. Scenariul s-a repetat apoi şi la următoarea reuniune, la care n-a mai apărut nici Tăriceanu, deşi acesta promitea că va fi prezent.

„Nu e întâmplător nici faptul că, luna trecută, preşedintele a avut reacţii confuze şi întârziate vizavi de evenimentele tensionate de la Chişinău, mergând până la a cere instrucţiuni de la domnii Tusk şi Juncker legat de ce ar trebui să facă şi să spună. Asta nu l-a împiedicat, în buna sa tradiţie, să-şi asume ulterior meritele pentru rezolvarea crizei, adică pentru că a trimis la Chişinău un consilier al său despre care nu e clar ce misiune a avut cu adevărat. Dacă este să ne luăm după ce spune media, singurul rezultat al acestei vizite este eliberarea rapidă a afaceristului Renato Usatîi. O eliberare considerată dubioasă de către însăşi doamna Maia Sandu, noul premier de peste Prut, pe care am întâlnit-o ieri”, a afirmat Tăriceanu pe Facebook.

Preşedintele ALDE a mai subliniat apoi că preşedintelui României „nu îi pasă” de Republica Moldova şi că nu dă semne că ar fi interesat de unire.

„Realitatea, din păcate, este că domnului Iohannis nu îi pasă de Moldova decât, cel mult, din perspectiva voturilor pe care speră să le obţină de la fraţii noştri cu dublă cetăţenie. Domnului Iohannis nu îi pasă de prezentul ori viitorul Moldovei, nu face vizite acolo, nu dă semne că l-ar interesa unirea ori aducerea ţării în UE, ba chiar are grijă să ne reamintească faptul că suntem «două popoare». Domnului Iohannis nu îi pasă dacă Moldova e hărăzită să rămână perpetuu o zonă-tampon între UE şi Rusia, care să ajute vesticii să doarmă mai liniştiţi”, a mai relatat Tăriceanu.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cum pregătește Elwira Petre prăjitura tiramisu pentru copii. Cu ce înlocuiește cafeaua din desert
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Kate Middleton, mesaj emoționant despre lupta cu cancerul: „Sunt momente de frică și oboseală”. Ce le-a transmis celor diagnosticați cu această boală
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”