Rezultat avantajos pentru Steaua: FC Braşov, victorie cu CFR Cluj, în Gruia

0
FC Braşov s-a impus în Gruia FOTO Mediafax

FC Braşov a luat toate cele trei puncte din deplasarea de la CFR Cluj, după ce a învins, luni, cu scorul 2-1. Situaţia vine în avantajul Stelei, care este lider în Liga I.

Gazdele au început în forţă, Mirko Ivnovski obţinând un penalti încă din minutul cinci, iar georgianul Giorgi Chanturia transformând. Pe de altă parte, oaspeţii au avut cea dintâi ocazie abia în minutul 33, nefructificată, însă Marian Constantinescu a reuşit egalarea (43'), după o lovitură de pedeapsă acordată pe motivul unui henţ produs de Ivanovski. Tabela a fost închisă de acelaşi Constantinescu, printr-un şut pe jos (82').

CFR Cluj se află pe al doilea loc în Liga I, la cinci puncte distanţă de liderul Steaua, având un bilanţ de 10 victorii, o remiză şi două înfrângeri, viitorul adversar fiind FC Botoşani, în deplasare. De cealaltă parte, FC Braşov ocupă a opta poziţie, cu cinci meciuri câştigate, patru egaluri şi tot atâtea partide pierdute, iar etapa următoare va întâlni Pandurii Târgu Jiu, pe teren propriu.

Echipe de start

CFR Cluj: Felgueiras - Tiago, Rada, Larie, Camora - Chanturia, Christian, Monroy, Fl. Costea - Ivanovski - Guimaraes. Antrenor: Vasile Miriuţă.

FC Braşov: Marinescu - Vagner, Machado, Leko, Serginho - Moraru - Constantinescu, Enceanu, Madeira, Aganovici - L. Ganea. Antrenor: Adrian Szabo.

LIGA I Programul din etapa a XII-a şi rezultatele complete din primul eşalon românesc