VIDEO Scene incredibile la constituirea Consiliului Judeţean Bihor. Unii aleşi s-au îmbrâncit, în timp ce alţii au părăsit sala

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Constituirea Consiliului Judetean
Constituirea Consiliului Judetean

Scandal la alegerea noului preşedinte al Consiliului Judeţean Bihor. Cei 17 consilieri ai PNL au ieşit din şedinţă  şi în acest fel nu şi-au exprimat dreptul de vot, în cazul alegerii preşedintelului CJ Bihor, pe motiv că votul secret nu a fost asigurat.

Conducerea CJ Bihor a fost aleasă în urma votului coaliţiei PSD-UDMR-ALDE, care numără 18 consilieri judeţeni, în lipsa celor 17 consilieri PNL care s-au retras din sală nemulţumiţi de procedura de votare şi care l-au propus pentru funcţia de preşedinte pe Mircea Mălan. 

“Cei 17 consilieri ai PNL au ieşit din şedinţa de alegere a preşedintelui CJ Bihor, nu şi-au exprimat votul, pentru că secretul votului nu a fost asigurat aşa cum spune legea. Practic, UDMR, PSD şi ALDE au votat la vedere, împotriva dispoziţiilor legale, situaţie în care noi nu am mai fost de acord să participăm. Problema pentru noi nu este că nu am câştigat funcţia de preşedinte al CJ, ci este vorba de un principiu şi de respectarea legii. Nu puteam ceda funcţia de preşedinte fără luptă, pentru că am promis oamenilor în campania electorală şi pentru că oamenii ne-au votat pentru ce le-am promis, nu puteam ceda, aşa cum a făcut PSD-ul, funcţia de preşedinte către UDMR pentru că UDMR-ul are şapte consilieri judeţeni, iar PNL-ul are 17. Nu putem face tocmeli politice pe contrainteresele judeţului Bihor,” a declarat Mircea Mălan, liderul consilierilor PNL. 

Mălan a precizat că PNL va reacţiona legal faţă de această situaţie, urmând ca instanţele şi instituţiile abilitate să se pronunţe. 

Vicepreşedintele social-democrat Ioan Mang este de părere că liberalii au făcut un scandal nedemn la votarea preşedintelui, afirmând că lui, nimeni nu i-a arătat votul. 

“Când ai 17 consilieri, nu înseamnă că faci ceea ce doreşti, ci înseamnă să asiguri o majoritate cu parteneri cu care încerci să fii egal. Dânşii nu au vrut să facă acest lucru. Ei au vrut să îşi asigure vasali care să îi susţină în consiliul judeţean fără nicio condiţie şi fără o altă opţiune sau propunere.  Nimeni nu se va opune dezvoltării judeţului Bihor. Din experienţa pe care o am în CJ, mai mult de două-trei hotărâri pe an care să aibă nevoie de două treimi nu au fost niciodată, dar le vom asigura,” a spus Mang. 

Noul preşedinte al CJ Bihor, Pasztor Sandor, a declarat că a fost ales în mod corect, conform regulamentului, el precizând că prima sa prioritate va fi să umple sala de şedinţă, pentru că, indiferent de culoarea politică, unii au nevoie de alţii pentru a merge înainte.

“Voi face tot posibilul ca ei să aibă nevoie de noi şi noi să avem nevoie de ei. Am speranţă şi încredere că vom trece peste această problemă şi am încredere că noul consiliu judeţean va funcţiona foarte bine şi chiar mult mai bine decât în anii precedenţi,” a spus Pasztor.

Oradea

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite