La 11 ani a ajuns în comă alcoolică la spital

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un copil în vârstă de 11 ani din localitatea vasluiană Chirceşti a ajuns la spital după ce a fost găsit în comă alcoolică.

Copilul a fost găsit chiar de către colegii de şcoală, pe marginea drumului din localitate, fără cunoştinţă. Din spusele lor, băiatul a mers la magazinul din sat, de unde şi-a cumpărat o sticlă de lichior, din care a apucat să bea doar jumătate, după care i s-a făcut rău şi a leşinat. A fost solicitat un echipaj al ambulanţei prin intermediul numărului 112 care l-a transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Vaslui.

„A fost primit în Camera de Gardă un copil minor, în vârstă de 11 ani, din localitatea Chirceşti, care a fost găsit căzut pe stradă prezentând halenă alcoolică. Ajuns în serviciul de urgenţă s-a constatat că este un copil care nu are părinţi, pentru care se făceau forme pentru dare în plasament. Nu avem o amnaneză ca să ştim cu exactitate, dar probabil a consumat suficient de mult alcool dacă a ajuns în stare de comă", a declarat Lelia Croitoru, directorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Vaslui.

Minorul este orfan de părinţi şi se pare că se afla într-o perioadă de acomodare la un asistent maternal din localitatea Chirceşti.

Cazul a intrat atât în atenţia Poliţiei, cât şi a Direcţiei Generale de Asistenţă Socială pentru Protecţia Copilului (DGASPC) Vaslui, care au deschis anchete.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite