Aproape 38.000 de elevi din judeţul Vaslui nu fac ore astăzi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Nămeţii, frigul şi drumurile impracticabile au făcut ca şi astăzi aproape jumătate din numărul total al elevilor din judeţul Vaslui să se bucure de încă o zi de vacanţă forţată.

Potrivit Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Vaslui, aseară, la ultima raportare către Ministerul Ecuaţiei, s-a anunţat că se vor închide 285 de şcoli şi grădiniţe, cele mai multe dintre ele fiind din mediul rural.

Din cauza drumurilor blocate de nămeţi, astăzi, 37.793 de preşcolari şi elevi din judeţ se vor bucura de încă o zi de vacanţă. ~n total, 285 de unităţi şcolare nu vor desfăşura program astăzi. La nivelul unităţilor liceale, în mediul urban vor rămâne închise 6 licee, însumând 4.729 de elevi, iar în mediul rural alte 4 licee, cu 1.344 de elevi. Este vorba despre Liceul cu Program Sportiv Vaslui, Grupul Şcolar Industrial „Ştefan Procopiu" Vaslui, Colegiul Agricol „Dimitrie Cantemir" Huşi, Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Sfânta Ecaterina" Huşi, Grupul Şcolar Industrial „Nicolae Iorga" Negreşti şi Grupul Şcolar Agricol Murgeni. Cele din mediul rural sunt: Grupul Şcolar Codăeşti, Grupul Şcolar Vladia, Grupul Şcolar Agricol Puieşti şi Colegiul Tehnic „Marcel Guguianu" Zorleni.

„Pe lângă liceele ce vor rămâne închise, mai sunt şi 15 şcoli gimnaziale din mediul urban în această situaţie. Şase unităţi sunt în Murgeni - Sărăţeni, 5 în Negreşti - Parpaniţa şi 4 în Bârlad. Mai gravă este situaţia în mediul rural. Din cauză că nu se poate circula, avem 270 de unităţi cu personalitate juridică şi structuri închise astăzi. Oricum, decizia de suspendare a cursurilor aparţine comunităţilor locale, iar inspectoratul o avizează", a declarat Vasile Ursanu, inspector şcolar general adjunct.

Vasile Ursanu a mai ţinut să adauge că această listă nu este una definitivă. Ea poate fi completată în funcţie de starea vremii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite