Turnu Severin: Trei severineni au câştigat bronzul la Campionatul Naţional de Ne-Waza

0
Rezultatele sportivilor vin în urma a sute de ore de antrenamente

Din cei patru sportivi ai CSM Drobeta, calificaţi în finala Campionatului Naţional de Ne-Waza de la Ploieşti, din 19 şi 20 februarie a.c., trei au câştigat bronzul.

La sfârşitul săptămânii trecute, la Ploieşti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Ne-Waza (luptă la sol) pentru U 23, tineret, masculin şi feminin. În competiţie au participat 85 de sportivi de la 27 cluburi de Judo din România.

Clubul Sportiv Municipal (CSM) Drobeta Turnu Severin a avut patru sportivi calificaţi, trei dintre aceştia reuşind clasarea pe cea de-a treia treaptă a podiumului.

Astfel, Popescu Gabriel (81 kg) a realizat cele mai frumoase meciuri, confirmând valoarea sa de component al lotului naţional de seniori, pe categoria 73 kg. La rândul lor, Stan Alexandra (+63 kg) s-a clasat pe locul trei, după trei victorii şi o înfrângere, iar Hondiu Daniela (63 kg) a câştigat poziţia a treia, după o “dispută” cu colega sa de club Miloiu Valeria (loc V).