UPDATE: Romeo Dunca i-a cumpărat un teren de mai multe hectare primarului corupt Antonie Bunei şi fiului său, care au fost arestaţi după ce i-au cerut mită.
0Romeo Dunca recunoaşte că i-a cumpărat un teren de mai multe hectare primarului, alături de alte cadouri care au fost oferite pe baza unei prietenii ce exista între ei, dar edilul a ajuns să îl privească drept "un sac cu bogăţii fără fund. Sunt foarte multe nereguli în jurul primăriei Zăvoi. Totul a pornit de la interesele meschine de îmbogăţire peste noapte".
Primarul comunei Zăvoi, din judeţul Caraş-Severin, şi fiul său au fost arestaţi preventiv, azi-noapte, de Tribunalul Timiş, după ce i-au cerut mită omului de afaceri Romeo Dunca. Cei doi au fost reţinuţi miercuri seara, în urma unui flagrant. Din informaţiile Adevărul de seară Timişoara, primarul Antonie Bunei i-a cerut mită lui Romeo Dunca pentru aprobarea unui proiect de dezvoltare turistică pentru Muntele Mic.
Aceleaşi surse susţin că primarul a luat decizia să anuleze o
asociere între municipalitate şi investitor pe tema investiţiei, pe
care ulterior a anulat-o. Diverşi terţi i-au propus lui Romeo Dunca, în
numele primarului, oferte de mită: aproximativ 50.000 de euro. Romeo
Dunca a acceptat să îi ofere doar jumătate din suma cerută. Primarul
Antonie Bunei nu s-a oprit din presiuni, solicitând în continuare noi
sume de bani. În acel moment, omul de afaceri Romeo Dunca s-a prezentat
la Direcţia Naţională Anticorupţie. Astfel, primarul şi fiului lui au
primit bani, din nou, însă de data aceasta totul a fost un flagrant.
Pe parcursul audierilor, care au ţinut câteva ore, primarul Antonie Bunei şi fiul său au susţinut că întregul flagrant e unul politic. Decizia Tribunalului Timiş a fost să îi reţină 29 de zile pe primar şi pe fiul său.
"'Eu în zona Zăvoiului doream să ridic o staţiune de munte, iar până acum am investit două milioane de euro. Toată documentaţia mi-a fost furată de primar. Primarul şi acoliţii lor şi-au dat seama de potenţialul zonei şi au început să îmi pună beţe-n roate. Întreg sistemul e murdar, iar primarul şi-a momit toţi consilierii cu sume mici. Primarul Bunei cerea bani fără nicio ruşine. Îmi spunea să plătesc că altfel nu se aprobă PUG-ul. I-am cumpărat şi un teren, dar în permanenţă îi era foame de bani. Nu se ascundea cu mita. Se lăuda că e şef de 16 ani şi trebuie uns. În schimb eu sunt scârbit şi îmi vine să plâng. Totul e murdar", a spus, pentru Adevărul de seară Timişoara, Romeo Dunca.