Târgu-Mureş: Parada celor mai frumoşi câini

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Târgu-Mureş:  Parada celor mai frumoşi câini
Târgu-Mureş: Parada celor mai frumoşi câini

Asociaţia Chinologică Mureş organizează în acest weekend o nouă expoziţie concurs. Mureşenii vor putea admira şi aplauda cei mai frumoşi câini din 22 de ţări.

Asociaţia Chinologică a judeţului Mureş găzduieşte sâmbătă şi duminică una dintre cele mai mari manifestări chinologice din ţară.  “Aflată deja la cea de a IV-a ediţie această manifestare organizată de către  Asociaţia Dracula Dog Show s-a dovedit extrem de atractivă pentru crescătorii de câini din întreaga Europa pe parcursul celor trei ediţii anterioare. Nici ediţia din acest an nu face excepţie. În aceste două zile de început de septembrie vor fi arbitrate mai bine de 2.300 de exemplare canine din peste 200 de rase”, ne-a declarat Lokodi Csaba Zsolt, preşedintele Asociaţiei Chinologice Mureş. La manifestare vor fi prezenţi câini din 22  de ţări iar aceştia vor fi arbitraţi de un prestigios corp de arbitri internaţionali din România, Ungaria, Belgia, Spania şi Croaţia.

Manifestările vor debuta sâmbată în Cetatea Medievală începând cu ora 9 dimineaţa cu o serie de opt expoziţii de club pentru diverse rase, vor continua cu faimosa expoziţie internaţională care va debuta la ora 16, şi se vor încheia cu un spectaculos “Best In Show” în jurul orei 21, secţiune în care juriul va desemna cele mai frumoase exemplare canine ale acestei expoziţii.

Ziua de duminică va fi dedicată celei de a doua expoziţii internaţionale, programată la ora 11, şi se va încheia cu programul de Best In Show ce va incepe in jurul orei 14. “Acest eveniment chinologic internaţional este de fapt cea de a 38-a, respectiv 39-a expoziţie canină organizată de catre Asociaţia Chinologică mureşeană, membră a Asociaţiei Chinologice Române încă de la înfinţarea acesteia în anul 1969. Expoziţiile organizate la Târgu Mureş sunt în general considerate între cele mai bine organizate din România, nu doar pentru decorul istoric binecunoscut, dar şi pentru atmosfera caldă, cochetă şi prietenoasă, în care se simt bine toţi participanţii”, a mai spus Lokodi Csaba Zsolt.

Cetatea Medievală este locul tradiţional de desfăşurare a expoziţiilor de la Târgu Mureş. Sâmbătă de la ora 22.30 este programată şi o petrece a căţelarilor. “Pentru transfuzii de bună dispoziţie, sperăm să nu plouă”, a mai spus Lokodi Csaba Zsolt.

Târgu-Mureş

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite