Târgu-Jiu: Microbuzele de marfă şi persoane, controlate la sânge
0
Poliţiştii din mai multe oraşe şi comune din Gorj au oprit, aseară, zeci de microbuze şi autobuze pline cu pasageri,în urma neregulilor depistate fiind aplicate amenzi de peste 45 de mii de lei.
Poliţiştii gorjeni au acţionat pe traseul Negomir, Fărcăşeşti, Urdari şi D.E. 79 Rovinari, împreună cu reprezentanţii A.R.R. Gorj şi R.A.R. Gorj, pentru verificarea legalităţii transportului de marfă şi persoane. Cu ocazia acţiunilor desfăşurate au fost aplicate 111 sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 45.000 lei, fiind amendaţi 11 şoferi care nu purtau centura de siguranţa, nouă conducători auto care nu aveau asupra lor documentele personale, 11 şoferi care nu au respectat regimul legal de viteză, dar şi un conducător auto, pentru nerespectarea graficului de circulaţie la efectuarea transportului rutier de persoane. Cei mai nemulţumiţi de măsurile poliţiştilor s-au declarat şoferii microbuzelor încărcate cu pasageri. „ Au găsit doi oameni fără bilet şi mi-au dat amendă de două mii de lei. Piraţii sunt de vină. Sunt pe mână cu poliţiştii. Oamenii se urcă în microbuz. Vor să ajungă acasă. Cei prinşi fără bilet au mers decât două staţii“, a declarat Cornel S., unul dintre şoferii amendaţi. Nici cei care au vorbit la telefonul mobil, în timp ce se aflau la volan, nu au scăpat nesancţionaţi. Treizeci de pietoni au primit amenzi de 120 de lei, pentru că au traversat strada neregulamentar. Au fost reţinute şi 10 permise de conducere, din care două au fost suspendate pentru depăşire neregulamentară, trei pentru depăşirea vitezei admise şi trei pentru pentru conducerea unui autoturism sub influenţa băuturilor alcoolice.























































