Daniel Niculae, vicecampion al României la judo

0

Judoka Daniel Niculae a obţinut un rezultat foarte bun în finala Campionatului Naţional U14 şi U16, desfăşurată la Satu Mare, în ultimul weekend din luna martie.

Sportivul antrenat de Ilie Torcică a devenit vicecampion al României la U16, în limitele categoriei +73 de kilograme.

Evoluţia lui Daniel a fost una bună la ediţia din acest a Naţionalelor, iar în finala concursului s-a recunoscut înfrânt destul de greu.

“Rezultatul sportivului nostru este unul foarte bun. A luptat din greu până a cucerit medalia de argint. Competiţia este una accerbă la acest nivel”, a spus Ilie Torcică, antrenorul secţiei de judo de la CS Târgovişte pentru cstargoviste.ro

Tot la Naţionalele de la Satu Mare, Daria Ghinescu, alt judoka al clubului nostru, a încheiat concursul pe locul 5, în limitele categoriei +70 de kiograme.

Următorul concurs pentru judoka clubului nostru va fi Campionatul Naţional pentru U21, ce va fi găzduit de oraşul Drobeta Turnu Severin, în perioada 12-14 aprilie.