Râmnicu Vâlcea: S-a încheiat prăbuşirea controlată a Câmpului I de sonde din Ocne

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Craterul format în Câmpul I
Craterul format în Câmpul I

Terenul s-a prăbuşit pe o suprafaţă de 37.000 de metri pătraţi şi e posibil să se extindă până la 45.000 de metri pătraţi.

 Autorităţile au ridicat, astăzi, codul galben care era instituit în oraşul Ocnele Mari din luna noiembrie 2009, datorită prăbuşirii controlate a Câmpului I de sonde. Prăbuşirea a început în luna august 2009 şi până s-a finalizat s-au scos din cavernă 810.782 de metri cubi de saramură. „Prăbuşirea s-a terminat şi terenul s-a surpat pe o suprafaţă de 37.000 de metri pătraţi şi e posibil să se extindă până la 45.000 de metri pătraţi", a declarat colonelul Adrian Mesescu, inspectorul-şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea. Aproape întreaga cantitate de saramură a fost pompată în Câmpurile III şi IV de sonde. Peste 66.000 de metri cubi de saramură a fost stocată în lacul nou din zona Cosota. Saramura din lac a inundat trei gospodării din zona Cosota.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite